Ekonomi:
MHP'Lİ DEMİRKÖSE UYARDI: ÇATES KAPANMAMALIDIR!

MHP İl Başkanı Varol Demirköse, ÇATES'in Zonguldak ve ülke ekonomisi için önemine değinerek, kapatılmaması gerektiğini belirtti.

Demirköse, açıklamasında şu uyarıyı yaptı:

"ÇATES hem Zonguldak hem de ülke ekonomisi için son derece önemlidir. Yaklaşık 400 personel istihdam etmekte, 16 Rodevanslı saha ve TTK dan kömür alarak hem bölgemiz kömürünü kullanmakta hemde istihdama katkı sağlamakta, TTK lavuarındaki düşük kalorili kömürü de alıp ekonomiye kazandırmaktadır. Bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemli bir gelir kapısını oluşturmaktadır.

ÇATES in faaliyetleri 31.12.2019 tarihinde Çevre ve İzin Yönetmeliği kapsamında Baca gazı arıtma sistemleri ve Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) olmaması gerekçesi ile durdurulmuştur. ÇATES yaklaşık 10 milyon TL harcayarak kapanma gerekçesinde eksiklikleri tamamlayarak 09.03.2020 de GFB için başvuru yaptı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından sistem üzerinden onay verildi. 13.03.2020 tarihinde Bakanlığa başvuru yapılmış olup 06.04.2020 tarihinde Bakanlık bu başvuruyu derin deniz suyu deşarjı olmadığı gerekçesi ile iade etti.

01.01.2020 tarihinden beri ÇATES, filtreler için 10 milyon TL yatırım yaptı, yaklaşık 400 personelin işine son vermedi, TTK ve 16 Rodevanslı sahadan kömür almaya devam etti. Filtreler ile ilgili yükümlülüğünü yerine getiren ÇATES, GFB alamazsa ve üretime başlayamazsa kapanma durumuna gelecek. Ülkemizin enerji ve ekonomik yönden her zamankinden daha güçlü olması gerekirken ÇATES'in tekrar üretime geçmemesi ve devamında kapanması ülkemiz için büyük bir kayıptır.

Geç kalmadan ÇATES in tekrar üretime geçmesi için gereği yapılmalıdır."

Halkın Sesi

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
genç okuyucu 5 ay önce

güneşten elekriğe ne dersin.almanyada yakınınız vardir.''o'' ölü gözü gibi güneşten nasıl elektrik elde ediyorlar sor bakalım

Misafir Avatar
TURKALI67 5 ay önce

Cates SANIRIM siyasi baskılarla kelepir bir fiata eren enerjiye geçecek gibime geliyor üretime gecilmeyisinin asıl sebebi bu yıldırma politikasıdır

Misafir Avatar
Hilmi Asol 5 ay önce

Almanya kömürü Afrikadan alıyor. Hiç kirli duman ve kül çıkmıyor. Biraz kül oluyomuş bir karışımı ile tekrar yakıyorlarmış hiç kül olmuyormuş. İstanbulu çalışan arkadaş söyledı.

banner228

Altına yatıranlar kazandı

Haberi Oku