Ekonomi:
TMMOB: 'ÖZEL OCAKLAR DA ÜRETİMİ DURDURMALI'
        TMMOB, TTK'da üretimin durdurulmasını olumlu buldu

"ÖZEL OCAKLAR DA ÜRETİMİ DURDURMALI"

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi 46. Dönem Yönetim Kurulu, TTK'nın yanı sıra rödovanslı sahalardaki özel maden ocaklarında da üretimin durdurulması gerektiği belirtildi.

TTK'da üretimin durdurulması kararını olumlu karşıladıklarını belirten TMMOB, toplum sağlığı açısından diğer maden ocaklarının da üretime ara vermesi gerektiğinin altı çizildi.

Yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Covid-19 salgını ile ilgili mücadele kapsamında her geçen gün yeni tedbirler ve genelgeler uygulamaya geçirilmektedir.

22.03.2020 tarihli ve 31076 (mükerrer)sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde, Covid-19 salgınının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla; 

      -Uzaktan çalışma,

      -Dönüşümlü çalışma, gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir denilmektedir. Ayrıca genelgede buna bağlı usul ve esaslar da açıkça belirtilmiştir.

 

    Genelgeye istinaden; Bakanlık Makamının 23.03.2020 tarihli ve 8391 sayılı oluru ile Bakanlığın merkez teşkilatında Birim Amirleri’ ne, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarda ise (taşra teşkilatları dahil) ilgili Genel Müdür /Kurum Başkanı/Enstitü Başkanı’na devri uygun görülmüştür denilmektedir.

         2020/ 4 No’lu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve Bakanlık’ın 8391 oluruna dayanak olarak, Türkiye Taşkömürü Kurumu işyerlerinde Covid-19 yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, salgınla mücadeleyi ve salgının etkisinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zaafa uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde asgari sayıda personel bulundurmak koşulu ile, tüm çalışma alanlarında toplu teması en aza indirmek, iş sağlığı ve iş güvenliğini zafiyete uğratmadan ocaklarda sadece acil bakım, onarım ve ocak açıklıklarının açık tutulması, büro ve harici servislerde asgari düzeyde elemanla işlerin yürütülmesi, ayrıca Maden Makinaları Fabrikasında fiili çalışan sayısının dörtte biri ile çalışmaya devam edilmesi kararlarını almış ve üretim faaliyetlerini durdurmuştur.

      Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun almış olduğu bu karar her ne kadar Zonguldak ve çevre illerin ekonomileri üzerinde olumsuz bir etki bırakacak gibi görünse de, Covid-19'un yayılımını önleme ve TOPLUMSAĞLIĞININ korunması adına çok önemli bir karardır.

      Maden Mühendisleri Odası olarak, salgının yayılımını önlemek ve HalkSağlığını korumak için yapılan uygulamayı desteklediğimizi belirtir alınan önlemlerin artırılarak devam etmesini, aynı önlemlerin Kurum’un uhdesindeki rödevanslı sahalarda, ülke genelindeki tüm maden işletmelerinde uygulanmasını ve üretimin durdurulmasını talep ediyoruz.

      Ayrıca ilimizde Valilik bünyesinde oluşturulan PandemiKurulu salgınla mücadele koordinasyonunda katı bir disiplin uygulamalı; temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma yapmayı acilen durdurmalıdır. İlimizde sokağa çıkma yasağı kontrollü bir şekilde uygulanmalı, halkımızın zorunlu haller dışında (hastane hizmeti, ilaçtemini, alış/veriş )sokağa çıkması engellenmelidir. Sağlık personeli için özel önlemler alınmalı ve güvenlikleri sağlanmalıdır. Baştahekimler, sağlık ve belediye çalışanları olmak üzere tüm zorunlu işlerde koruyucu ekipman eksikler giderilmeli, herhangi bir aksama yaşanmayacağına dair güven verilmelidir." (Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Altına yatıranlar kazandı

Haberi Oku