Ekonomi:
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Kavlak: 'İyi niyete karşılık vereceğiz'

ZONGULDAK (İHA) – Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, toplu sözleşme görüşmelerinde MESS’in teklif ettiği 1 lira 70 kuruşluk zammın iyi niyetli ama yetersiz olduğunu, bu iyi niyetin karşılığı olarak kendilerinin de saatlik 3 liralık artış talebini 2 lira 70 kuruşa indirdiklerini açıkladı.
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) ile Türk Metal Sendikası arasında devam eden toplu sözleşme süreci kapsamında ilçeye gelen Sendika Genel Başkanı Pevrul Kavlak, ERDEMİR işçisinin eylemine destek verdi.
ERDEMİR ana kapı önünde yaklaşık 3 bin ERDEMİR işçisinin eylemine Çorlu, Gebze, Sakarya, İstanbul bölgelerinde Türk Metal’in örgütlü bulunduğu işyerlerinden gelen işçi grupları da destek verdi. Otobüs üzerinden işçilere seslenen Kavlak, konuşmasında, "Bu işçinin istediği her kuruş onun helalidir, hem de anasının ak sütü kadar helalidir. Hepinizin bildiği gibi beş ay önce masaya oturduk. Bize iki ay boyunca hiç zam teklifi yapmadılar. Bunun anlamı sıfır zamdır. Sonra altmış şekiz kuruş zam önerdiler. Masadan kalktık. Size sorduk kabul etmediniz ve eylemlerin kararını aldık. Bugüne kadar olanlar eylemlerin provasıdır, sadece ısınma turlarıdır. Tek bir fire vermedik. Şöyle bir ayağa kalktık, niyetimizi belli ettik. Böyle gelmiş böyle gitmez, bu düzen böyle gitmez, biz bu düzenin çarkına çomak sokarız. Vallahi de sokarız, billahi de sokarız. Bizi en iyi Erdemir Yönetimi bilir. Belki o yüzden sağduyu galip geldi. Sıfır zamdan başladıkları pazarlıkta 68 kuruşa çıkan Erdemir yönetimi şimdi de 1 lira 70 kuruşa yükseldi. Sıfır zamdan bu noktaya çıkmak önemli bir adımdır ama yetersizdir. Onun için bu bize yetmez dedik. Biz hayır dedik, size soruyorum 1 lira 70 kuruşu siz kabul ediyor musunuz?-işçilerden Hayır sesleri-siz etmiyorsanız biz de etmeyeceğiz. 1 lira 70 kuruşun anlamı Erdemir için 510 liradır. Sahte sendikaların, hokkabazların, sıfırcıların taslağına bile yazamadığı bu rakamı biz kabul etmiyoruz. Erdemir’in bu noktaya gelmesi iyi bir şeydir. Fakat bu noktaya geldiyse bunda Erdemir işçisinin payı büyüktür. Birlikte gerçekleştirdiğimiz uyarı eylemleri sayesindedir. Bu rakamlar gelindiyse neler yapabileceğinizi gösterdiğiniz, gücünüzü gösterdiğiniz içindir. Bu birlikteliği gösterdiğiniz sürece kimse bizim bileğimizi bükemez, bizi yenemez. Erdemir yönetiminin geldiği iyiniyeti konusunda gelinen nokta memnuniyet vericidir ama eksiktir. Erdemir işçisine yetmez. Biz 510 lirayı Erdemir ile kıyas kabul etmez işyerlerinde zaten aldık. Koskoca Erdemir bu rakama sığmaz. Fedakar Erdemir işçisi bu rakama mahkum olamaz. Eğri oturup doğru konuşma zamanı. Erdemir yönetimi eksik de olsa bir lira yetmiş kuruşa çıkarak iyiniyetini gösterdi. Biz de samimiyetimizi göstermek için 3 lira olarak belirlediğimiz pazarlık rakamını 2 lira 70 kuruşa iniyoruz. Masadaki bu rakamın revize edilmesini kabul ediyor musunuz?” dedi.
İşçiler Kavlak’ın sorusuna işçiler evet yanıtını verdi. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın konuşmasının ardından işçiler dağıldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından çevrede geniş çaplı güvenlik önlemi alındı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

İşsizlik arttı

Haberi Oku