Ekonomi:
ZTSO 5. Kümelenme Konferansına katıldı
 

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Genel Sekreter Muharrem Sarıkaya ve Akreditasyon Sorumlusu Erdem Koltuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın ev sahipliğinde Ankara'da düzenlenen 5. Kümelenme Konferansına katıldı. Etkinlikte, proje temsilcileri tarafından UR-GE kapsamına alınan 2017-2018 yılı kümelenme faaliyetleri çerçevesindeki iyi uygulama örnekleri tanıtıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, firmaları bir araya getirerek uluslararası rekabet gücü kazanmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "Bu kapsamda, bugün geldiğimiz noktada, 373 Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Desteği (UR-GE) projesini destek kapsamına aldık." dedi.

Bakanlık olarak 47 ilde bu faaliyetlerin yürütüldüğünü, UR-GE projesi olmayan ilin kalmamasına ve projenin tüm ülkeye yayılmasına çalıştıklarını anlatan Pekcan, şöyle devam etti: "Bu sebeple UR-GE projesi olmayan illerdeki iş birliği kuruluşlarına proje başvuruları konusunda bilgilendirme yapılacaktır. Bugüne kadar 217 iş birliği kuruluşumuzun, destek kapsamına alınan 373 projesi arasında 188 proje tamamlanmış olup, 185 proje aktif olarak yürütülmektedir. Bu projeler kapsamında 8 bin 196 KOBİ'mizin her biri için teker teker analizler yapılmış olup KOBİ'lerimizin ihracatçı olmak, pazarda tutunmak için nelere ihtiyaçları olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda KOBİ'lerin ihtiyaçlarını gidermek için eğitimler ve özel danışmanlık hizmeti almaları sağlanmıştır." Bakan Pekcan daha sonra, 2017-2018 yıllarında yürütülen UR-GE projeleri arasından seçilen başarılı proje sahiplerine sertifikalarını takdim etti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir " Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın ev sahipliğinde düzenlenen 5. Kümelenme Konferansına katıldık. Farklı sektörlerde kümeleşen ve URGE projeleri gerçekleştiren firmaların başarı hikayelerini dinledik, izledikleri yolları ve metotları inceledik. Odamız adına verimli bir konferans oldu. Biz de 2019 planlarımıza,  Zonguldak İlimiz ihracatına katkı sağlayabilecek en az bir sektörde URGE Projesi hazırlama hedefi koyduk. Oda olarak kümelenmenin önemini biliyoruz ve üyelerimizi bu konuda her zaman teşvik ediyoruz. Amacımız bölgemizin ihracat gücünü artırmak ve çeşitlendirmektir. Bu bilgilendirici ve eğitici konferans için Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'a teşekkürlerimi sunarım" dedi

(Haber merkezi)

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Madenci Başkanını Seçiyor

Haberi Oku