Yerel seçimlerde, adayların özgeçmişlerini merak ederim hep. Özellikle siyaset alanına yeni girenlerin kimler olduğu, ne gibi bir yaşam serüveni ve birikimi olduğunu bilmek isterim.
MHP Saltukova Belediye Başkan Adayı Ersin Aksoy’un da yayımladığı broşürünü çalışma masama koydum ama onu diğerlerinden öne almam, bir rastlantının getirdiği sorularla oldu.
Birinci dereceden yani aileden akrabası, Ersin Beyle ilgili yenilir yutulur cinsten olmayan ithamlarda bulununca şaşırıp kaldım. Söyleyen kişi birinci dereceden akrabası ve söyledikleri de ağır suçlamalar olunca içime kurt düştü ve iğneyle kuyu kazmaya başladım.
...
Ersin Bey özgeçmişinde; 1971 doğumlu olduğunu, 1981 yılında ilkokulu bitirdiğini yazıyor. Demek ki o da benim gibi ilkokula beş yaşında başlamış olmalı. Buraya kadar bir şey yok ama devamı ilginç; 1981 yılından sonra Kanada’nın “Toronto Eyaleti”ne yerleştiğini söylüyor. Önce burada bir düzeltme yapalım; Toronto, Ersin Beyin yazdığı gibi bir eyalet değil, Ontario Eyaletinin başkentidir. Ersin Beyin bunu bilmiyor olmasını düşünmek istemiyorum. Olasıdır ki bir yazım yanlışlığıdır!
Devam edelim... Bu durumda Ersin Bey, ilkokul sonrası, yani 10 yaşında Kanada’ya göç ediyor. O halde annesi ve babası göçmen işçi olmalı değil mi? Hayır değil! Anne baba yurtdışına ve hele Kanada’ya hiç gitmemiş. O zaman, Ersin Bey, 10 yaşında kiminle ve nasıl Kanada’ya gitmiş olabilir?
Ersin Bey devamla; ortaokul ve liseyi Wexford Collegiate School for The Arts okulunda tamamladığını söylüyor. Yaptığım küçük bir araştırmayla bu okulun özellikle sığınmacı göçmenlere meslek edindirme amaçlı eğitim veren bir kurum olduğunu öğrendim.
Şimdi durumu tekrar edelim; Ersin Bey 10 yaşında Toronto’ya gidiyor, ortaokul ve liseyi orada bitiriyor. Küçük bir not; bu okulun eğitim dili doğal olarak İngilizcedir!
Liseden sonra Seneca College’de üniversite eğitimi alıyor. Aldığı eğitim inşaat üzerine. Üniversiteyi bitiriyor ama mesleği örneğin; İnşaat Mühendisi değil!
Gene yaptığım küçük bir araştırmayla bu okulun bizdeki Meslek Yüksek Okuluna denk bir kurum olduğunu gördüm.
Ersin Bey, 1992 yılında Türkiye’ye döner. Askerlikten sonra yeniden Kanada’ya gider. Orada Ersin Aksoy Coperation adlı inşaat firmasını kurup 2009’yılına kadar faaliyet gösterir. 2009’da Türkiye’ye kesin dönüş yapar!
Bu özgeçmiş öyküsünde yerine oturmayan ayrıntılar var. On yaşında ilkokulu bitirip Kanada’ya gidiyorsunuz, sıfır İngilizceyle yola çıkıp ortaokul, lise ve üniversiteyi bitiriyorsunuz. Anne baba Türkiye’de!
Kendi kendime “Bu özgeçmiş sahih değil!” dedim. Ersin Aksoy’u yakından tanıyan bir akrabasını aradım. Sağ olsun sorduğum soruları yanıtladı.
Söylediğine göre, Ersin Bey, on yaşında değil; yirmili yaşlarda (olasıdır ki on şekiz yaşlarında falan) gemilerde çalışmaya başlar. Gemi Kanada’ya gittiğinde Ersin Bey Kanada’ya iltica eder. Bu sürecin ayrıntılarını bilmediğini ama öyle 10 yaşında falan Kanada’ya gitmediğini söyledi.
Ersin Beyin adını verdiği okulların kayıtlarına girmeyi denediysem de şifreleme nedeniyle başaramadım. Ama gene bir rastlantı sonucu Ersin Aksoy’un karıştığı bir trafik kazasının mahkeme tutanaklarına ulaştım. İngilizcem yeterli olmadığı için metni iyi İngilizce bilen bir akademisyen dostuma okuttum. Orada verilen bilgiye göre Ersin Bey bu trafik kazası sonrası tekerlekli iskemleye mahkûm olur ve aldığı raporla da yüklü bir tazminat alır.
Şaşırdım elbette! Bu ne biçim bir sarmaldır? Tekerlekli iskemleye mahkûm raporu alıyorsunuz ama süreç sonrasında ayaktasınız.
Bu kez Ersin Beyin bir arkadaşı aracılığıyla kimi bilgileri edinmeye çalıştım. Ersin Beyin bu kaza ve tazminat sonrası yapılan itiraz sürecinde Kanada’dan ayrılıp Türkiye’ye döndüğü ayrıntısı üzerine araştırmamı bu kaza üzerine yoğunlaştırdım. İnternet yoluyla bu kazaya ilişkin ödeme yapan sigorta şirketinin mahkeme tutanaklarına ulaştım.
Bütün bu ayrıntılardan kafam allak bullak oldu! Ersin Beyi tanımam etmem ama özgeçmişteki çelişkiler, birinci dereceden akrabanın verdiği bilgiler, arkadaşının anlattığı ayrıntılar ve en önemlisi yazının başında sözünü ettiğim aile içinden birinci derece akrabanın yenilir yutulur olmayan suçlamaları ve ağır sözleri...
Ersin Bey, size siyasi yaşamınızda başarılar dilerim ama ben diyorum ki şu özgeçmişi yeniden beyan etseniz de hiç kimsenin kafasında hiçbir soru işareti kalmasa! Temiz siyaset, temiz ellerde yapılmalı. Sizin de buna inandığınızı düşünüyor, sizi doğru bilgilerle makul ve mantıklı açıklama yapmaya davet ediyorum!
Aslında bu yazıyı ardı ardına sorular sıralayarak bitirmek isterdim ama insanların özelini sorgulamanın haddim olmadığını düşünüyorum.
Kendinizi iyi ve yeterli ifade edemediğinizi düşünüyorum. Ne dersiniz? 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Onur yılmazer 6 ay önce

Mevlüt bey öncelikle resmî evraklara veya tutanaklara ulaştım demişsiniz emekli bir öğretmen olarak hiç resmî bir evrağa internet üzerinden ulaşmak mümkün değil yani memur emeklisi olmuşsunuz bence boşa siz Ersin beyi nerden tanıyıpta bu kadar çok deli saçması uyduruyorsunuz anlamadım ben ayrıca çok yakın akrabası demişsiniz siz her söylenene bu kadar güven sağlayarak yazmanız bence biraz şüpheli her siyasetçinin akrabası var hakkında söyledikleride var onları neden araştırıp eleştirmiyorsunuz gazeteci olmak için rüşvet alıpta böyle şeyler yazmaya gerek yok araştırdım derken görende sizi hürriyet yada sabah gazetesinin yazarı zannedecek yapmayın Allah aşkına ismi belli olmayan gazete ve yayın sitelerinde köşe yazısı yazan biri bu kadar bilgiyi nasıl nerden alacak acaba sanki Toronto da akrabanız var mış gibi bilgi aldım araştırdım diyorsunuz ve yabancı diliniz olmadığı halde. Bence sizde bu şekilde asılsız şeylere kanıpta insanları yanıltmayınız lütfen sevgiler saygılar

Misafir Avatar
İbrahim Doğan 6 ay önce

Mevlüt bey yazınızın tamamını okudum.Anladigim kadarı ile özgeçmiş tarihlerinde baskı hatası yapılmıştır.Yazinizda bahsettiğiniz üzere bu soruları Ersin Aksoy beye sormamız ve yakın akraba ile iliskilendirmeniz manidardır.Ayrica okul bölümünde yüksekokul dediğiniz diplomaların denklik anlamı üniversitedir.MasAllah Kanada ya kadar ulaşmışsiniz araştırmacı gazeteciliginizi tebrik ediyorum.Belliki dünyanın her yerinde haber kaynağımız var.Selamlar

Misafir Avatar
Gülden 6 ay önce

Mevlüt hocam, yazılarınızla hoş geldiniz ve iyi ki geldiniz; Çaycuma nın sesi olacağınız sevindirici.Halkınsesi gazetesi oraya da ulaşır inşAllah.

Misafir Avatar
İlyas çelebi 6 ay önce

Hocam sizler kesecik koyu yani yenikoyden biri olarak aslinda corak koyu size uzak degil sahis saltukovada yasiyor hergun beldede akraba falan degilde sahsindan bilgi alabilirdiniz size cok saygi duyan biri olarak sayin ersin beyle gorusebilir o ulasilmaz biri degil ama sanirim siyasi olarakmi arastirma yaptiniz bilemiyorum ama birilerinin onunu kesmekte yanlis olur sizden ricam isterseniz benimde ortami sagliyacagim bi ortamda bu konulari net konusabilirdiniz bi sohbetinizde abinizinde sizi anlamadigini paylasmistiniz onuda akraba dedigin iftira atip cekemiyorsa ben yinede sizi seviyor saygilar duyuyorum bolgemiz adina guzel isler yapan ersin beyle enkisa zamanda bir araya gelme dilegi ile

-Beğenmedim(0)

banner228