Fevkani Köprü yeniden gündemde…

Yıkılsın mı, yıkılmasın mı?

Fevkani Köprünün tarihi konusunda ünlü araştırmacı yazarımız Ekrem Murat Zaman şöyle yazmış:

“1927 yılında başlayan Kömüre Giden Demiryolu Projesi Çatalağzı - Zonguldak demiryolu kısmının 1937’de açılmasıyla tamamlandı. Emir büyük yerden, bağlanmalıydı demiryolu kömüre ve demire… Zonguldak’ta, Etibank’a bağlı dev bir EKİ kuruldu önce. EKİ’nin kuruluşu ile 1940’dan sonra yeniden başladı Kozlu’da Zonguldak’ta Kilimli’de kömür için tüm yolların ve derelerin düzenlenmesi… 1941’de başlayan Üzülmez ve Çaydamar Dereleri boyunca limana uzanan çalışmalar 1948’e kadar devam etti. Bir taraftan da karayolu ve demiryolu düzenleniyordu.1948'de uygulamasına başlanan "Amenajman Programı" ile yeraltı ve yerüstündeki tesislerin yenilenmesi ve faaliyetlerinin makineleştirilmesi planlandı. Bu proje ile üretimin iki katına çıkarılması hedeflendi. Bu projeler, "Amerikan Marshall Planı" çerçevesinde sağlanan dış parasal kaynak ile uygulamaya kondu.
Yeraltı yeniden planlanırken yerüstünde ilk planlama, Limanın yapımıydı. Limanın yanına da kömür yılama ve yükleme tesisleri kurulacaktı. Kent planlaması da EKİ yerüstü planlamasıyla birlikte yürütülmeliydi. Bu koordinasyon, karayolu bağlantılarını sağlayacaktı. Bu koordinasyon, bağlayacaktı kömürü demire ve denize… Ekonomi Bakanlığı adına Şevket Süreyya AYDEMİR Sanayi Teknik Heyeti Başkanı olarak bu büyük projenin başındaydı. Projelendirme 1943’de İhsan SOYAK’la başladı. Yusuf Gürata, Baha Birsan, Bekir Vehbi Ergene ve Muammer Kaymakçalan’la sürdü, Cemal Zühtü Aysan’la sonuçlandı… Bu saydıklarım o dönemde EKİ’nin Genel Müdürleriydi. Zonguldak’a basit bir liman yapmak değildi amaç. Demiryoluna, denizyoluna ve karayoluna hükmeden seri yükleme sistemi kurulacaktı.
Bu planlamanın içinde kesintisiz karayolu 1952 yılında alman MAİG firmasının projesi ile sağlandı. Bu Kömür planlamasına uygun ilk imar planı 1953 yılında Mimar Asım Kömürcüoğlu tarafından hazırlandı. 5 ayaklı Fevkani köprü bu karşılıklı planlamanın bir ürünüydü. Köprünün yapılacağı yerin tamamı EKİ’nin yeriydi. Fransızlardan parasını vererek satın almıştı. Hatta Yüksel Aytaç’ın belediye başkanlığında devredilinceye kadar Köprü de EKİ’nindi. Uzun Mehmet Parkını, Fransız mahallesini ve eski lavuar arkasındaki dere kenarını köprü yapılmadan önce Zonguldak belediyesine vermişti EKİ. Sonunda köprü de altındaki dükkânların kirasını alan Zonguldak Belediyesine verildi. Adı 1960’dan sonra ‘İnönü köprüsü’ konunca; “açılışını Menderes yaptı adı İnönü Köprüsü olmaz” demiş birileri. Fevkani Köprü de denmiş bir zamanlar. Oysa Fevkani, köprünün mimarisinden gelir. Fevkani yapı (Üstte, üstteki) yüksek, yükseltilmiş anlamına da gelir. Fevkani köprü ise üst geçit anlamına gelir. Bu köprü altından karayolu ya da demir yolu geçecek şekilde yükseltilmiş 5 ayaklı bir üst geçittir. Temel atanlar açılışları yapamamış yapıların, açılışları yapanlar ise temel atmamıştı. Atatürk, İnönü, Bayar, Menderes’in Zonguldak konusunda görüş ayrılığı yoktu. İktidarlar değişse de geliştirilerek sürdürüldü daha önceki projeler… Bu projelerin yapımında ve uygulamasında yer almış, mimar-mühendislerin ve emekçilerin tek hatası, daha sonraki yıllarda doğacak yıkım ekiplerini öngörememeleriydi. Nasıl korunuyorsa dünyada endüstri mirası bizde de korunur sandılar. Bakın ne diyor rapor: “30–31 Mart 1956 tarihleri arasında ilk gün Zonguldak’ta bulunan Adnan Menderes ve İşletmeler Bakanı Samet Ağaoğlu, Zonguldak limanı ve yapım halindeki Lavuarının çalışmalarını incelediler. Çatalağzı Elektrik Santrali ikinci kısım tesislerinin açılışını yaptılar. 1943’te açılan ‘dar hat’ denen (Kozlu-Zonguldak, Çaydamar-Zonguldak, Asma-Zonguldak, Armutçuk-Ereğli ve Çatalağzı) demiryolu hatları 1956 yılında, şimdiki TCDD ölçülerinde raylarla döşendi. Bu sistem, 30 km.lik ayrı güzergahtaki beş demiryolu hattı, 3 şose köprüsü, Fevkani geçidi ve 7 adet dizel lokomotifi ile 110 adet 50 tonluk vagondan meydana gelmekte...”

Ulaştırma sorunlarının çözümü amacıyla, Zonguldak deresinin ıslahından sonra, kesintisiz şehir trafiğini ve kesintisiz kömür naklini sağlamak üzere şehrin iki yakasını birbirine bağlayan, bu köprü yapılmıştı. Köprüye zarar vermek için elden gelen yapılmıştı da, aradan geçen 60 yıl boyunca hiçbir bakım yapılmamıştı. “Köprü ayaklarının çürümeye yüz tuttuğu, tehlike arz eden köprünün acilen bakıma alınması gerektiğini” söyleyip, “yetkilileri göreve çağırınca” halk… Kendini yetkili sanan, tarihin affetmeyeceği yıkım ekipleri hemen faaliyete geçti. İlk akıllarına gelen şey yıkmak oldu doğal olarak. BÜYÜK HAZIRLIK PROJESİNDEN geriye bir tek köprü kalmıştı ayakta, o da yıkılmalıydı. Eksikliklerini ve tamirini düşünmek yerine… Yıkın. ‘Maden Müzenize de maketini yaparsınız. Altına, onlar yaptı biz yıktık yazarsınız. Acaba Parisliler, Tor Eiffel’ı yıkmayı düşünüyor mudur? Günde kaç kişi Pizza’da fotoğraf çektiriyor, biliyor musunuz? Yıkılacak gibi eğilmiş duran kuleye zarar görmesin diye yapılan masrafı duydunuz mu? O “taş yığını” Kolezyum'a girmek için eski Roma’da en az üç saat sıra beklenildiğini biliyorum.”

Böyle yazmış Ekrem Murat Zaman ve ister istemez de köprünün Zonguldak tarihiyle bütünleşmiş köprü anıları…
Köprü bir bakıma tarihimiz yani…
Zonguldak’ın da kartpostallardaki simgesi…
Yıkmak kolay bu köprüyü, peki anıları yıkmak kolay mı?
Kaldı ki yıkılınca kente katacağı artı değer şüpheli, belki bu haliyle gelecekte daha çok yararlı olacak…
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da yıkımlara karşı olduğunu basınla buluşmasında açık açık söyledi. Ne olacak peki? Bir Vali-belediye çatışması mı yaşanacak?
Kent halkına sorun, kim ister canım köprünün yıkılmasını? Yıkılınca kentin ekonomik hayatında bir patlama mı yaşanacak?
En önemlisi bu gün yıkmaya kalksan üç sene sürer…
Kim katlanacak üç yıllık trafik keşmekeşine, toza, dumana?
Ya yerine yapılacak olan başka bir köprü versiyonu? Kaç yıl sürecek, para nereden gelecek?
Üç yıllık yıkım süresi yapım aşamasıyla da en az 10 yıla çıkacak. Yazık değil mi bu insanlara en az 10 yıllık bir şantiyeyi olanca eziyetiyle burunlarının dibine sokup yaşatmak?
Yazık!
Bize de yazık,
Köprüye de yazık,
Anılara ise ayıbın daniskası yapılacak!..
Ve bu köprünün yıkımına neden olanlar gelecekte de acaba nasıl anılacak?
X     X     X
 
ARRIVEDERCI
 
Şöyle bir 15-20 gün kafa dinleyeceğim…
İnkum’da çoluk çocuk ve torunla…
Deniz ve martıyla…
Huzurla…
Arrivederci bu kentin işportacıları, dilencileri, çatlak zurnalar öttüren Çingeneleri, sokaklarda göbek atan 50. sınıf üvertürleri, kaldırım parselcileri, “indirim” afişlerini yıl boyu vitrinlerine asan kazıkçı esnafı, ne sattığı belirsiz büfecileri ve “ucuzluk” kisvesi altında halkı dolandıran, gramla yiyecek satan lokantacı esnafı…
Ben yokken de milleti kazıklamaya ve sinir etmeye devam edin, gün sizin gününüz çünkü… Nasılsa seçtiklerimiz de boş vermişleri oynuyor, sefanız olsun!..
Bu garip 15-20 gün kurtuluyor bu rezilliklerden,
Darısı gariban vatandaşın başına olsun!.. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Fıkriye.mert. 12 ay önce

Pes.diyorum.pes.yıkmayın.köprümüzü.

Misafir Avatar
hayri dokunsun 12 ay önce

parça parça sökülüp lavuar alanına taşınıp hurdacıya satılacak .1 ayda yeri tertemiz olur.

banner228