Eğitim Sen Zonguldak Şubesince geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada yer alan “Başbakanın, eğitim emekçilerine yönelik tehdit dolu sözleri, baskı, korkutma ve sindirme amaçlıdır kabul edilmez” sözleri üzerine açıklama yapan Türk Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören’den sert açıklama geldi. Eğitim Sen’i açıklamasında topa tutan Ören; “Asıl kabul edilemez olan bu milletin ekmeğini yiyip öğretmen, müdür olarak görev yapıp gece dağa çıkıp bu ülkenin askerine kurşun sıkanlardır. Asıl kabul edilemez olan bizdenmiş gibi görünüp karanlıklarda askerimize, sivilimize, korucumuza ateş edenlerdir. Bunlar bu ülkenin çocukları olamaz.” dedi.

“EĞİTİM SEN BAŞKANINA SÖYLÜYORUM”

Eğitim Sen’in açıklamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Ören; “Bilindiği üzere başbakanın geçtiğimiz günlerde PKK ile ilişkisi olduğu tespit edilen 14 bin öğretmenin batıya tayininin çıkarılacağını ifade etmişti. Akabinde toplumdan gelen sert tepkiler üzerine başbakan tarafından bu kişilerin tıpkı FETÖ/PDY örgütünde olduğu gibi meslekten ihraç edileceği duyurusu geldi. Bunun üzerine Eğitim Sen bununla ilgili bir açıklama yapmış ‘Başbakanın eğitim emekçilerine tehdit dolu sözleri baskı, korku, sindirme amaçlıdır. Kabul edilemez’ denmiş. O zaman bunu tersten mi okumalıyız. Ben bunu Eğitim Sen başkanına söylüyorum. PKK ile ilişkisi olan öğretmenler açığa alınmamalı mıdır? Eğer sayın başkan bunu ifade ediyorsa Türk Eğitim Sen olarak kendini bu ülkenin milli gücü olarak addeden, sivil kuva-yi milliyesi olarak addeden bir sendika olarak buna karşı sözümüz vardır.” diye konuştu.

“HADİ ORADAN”

Türk Eğitim Sen’in vatan, millet, bayrak, vatanın bölünmez bütünlük noktasında ideolojisi olan bir sendika olduğunu söyleyen Ören; Dolayısıyla asıl kabul edilemez olan PKK ile ilişkisi olanların açığa alınmamasıdır. Asıl kabul edilemez olan. Bu milletin ekmeğini yiyip öğretmen, müdür olarak görev yapıp gece dağa çıkıp bu ülkenin askerine kurşun sıkanlardır. Asıl kabul edilemez olan bizdenmiş gibi görünüp karanlıklarda askerimize, sivilimize, korucumuza ateş edenlerdir. Bunlar bu ülkenin çocukları olamaz. Bunlar bu ülkenin öğretmenleri, kamu çalışanları olamaz. Elbette ilişikleri kesilmelidir. İleri götürüyorum. İlişikleri kesilmemekle kalmamalıdır. Başta siyasi uzantıları olmak üzere dar ağacına alınmalıdır. Hem bu ülkenin ekmeğini yiyeceksin, bu ülkenin elektriğini kullanacaksın para vermeyeceksin, öğretmenlik, müdürlük yapacaksın soruşturma geçirmeyeceksin oraya gelen müfettişi okul müdürünü denetçisini korku ile vazgeçireceksin ondan sonra diyeceksin ki ben bu ülkenin öğretmeniyim, bilim adamıyım. Hadi oradan. “ ifadelerini kullandı.

“GEMİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR”

Eğitim Sen’den de böyle bir açıklama beklediklerini söyleyen Ören; “Bu ülkenin bir sahibi vardır. Ve bu ülkenin sahipleri bu ülkeye sahip çıkacaktır. Sahip çıkma azmi ve kararlığındadır. Türkiye Kamu Sen’de bu ülkenin sivil noktadaki son kalesidir. Bedeli ne olursa olsun. Bundan da asla geri adım atmayacaktır. Biz bu yola baş koyduk gerekse baş vereceğiz. Mücadelenin adı ne olursa olsun. Tüm kararlığımızla bunu sürdürmek azmindeyiz. Bu yüzden eğitimden ilgili sendikaların bağımsızlığı evet, mücadeleye evet, direnç noktası olmaya evet, bunlar noktasında beraberliğimiz olur olabilir. Ama gemi bir tanedir. Gemi Türkiye Cumhuriyeti’dir. O gemi su alırsa bu geminin altından kimse sağ çıkamaz. Aslında biz Eğitim Bir Sen’den de böyle bir açıklama bekliyorduk. Niye PKK uzantıları iki tane yuva seçtiler kendilerine. Bir tanesi Eğitim Sen diğeri Eğitim Bir Sen’dir. Bulunduğu yuvalardan çıkaracağız onları.” şeklinde konuştu.

“HERKES TAKKESİNİ ÖNÜNE KOYMALIDIR”

Bu ülkenin ekmeğini yiyen herkesin takkesini önüne koyması gerektiğini belirten Ören; “Ama bu ülkenin mücahidi olma noktasında savunucusu olma noktasında bu ülkenin milli güçleriyle beraber olacağız. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Herkeste kendi ayağını ona göre uzatsın. Geçmişte bazı hatalar yaptık. Hep beraber yaptık toplum olarak aman bu Müslüman çocuktur buna karışmayalım. Aman falan gazetedir bunu alalım diye. Bugün içimizde FETÖ/PDY toplum olarak ürettik. Hükümetiyle, STK’larıyla ürettik. Aynı şeye müsaade etmeyeceğiz. Aynı şekilde ‘aman bunlar özgürlükçüdür, aman bunlar işte dillerini korusunlar, aman bunlar kasetleri çıkmıyor televizyonları olsun’ noktasında bir sürü özgürlükler sağlandı. Ne istiyorsunuz. Ben geçim sıkıntısı çekiyorum. Ben askere gidiyorum. Her gün onlarca şehit geliyor. Yazık günah değil mi bu millete dolayısıyla herkes  bir yediği ekmeğe bakmalıdır. Takkesini de önüne koymalıdır.” açıklamasında bulundu.

“BÜTÜN GEMİLERİ YAKTIK”

Kendilerinin bütün gemileri yaktıklarını ifade eden Ören son olarak şunları söyledi: “Biz bütün hesapları yaptık. Bütün gemileri yaktık. Adı ne olursa olsun. Varsayalım ki bu PKK’lı öğretmenler görevden alınmadı. Açık açık söylüyorum. Mücadele edeceğiz. Alan daraltacağız. Eskisi gibi demokrasi çerçevesinde bunlar ne düşünüyor demeyeceğiz. Birebir markaj yapacağız. Nasıl onlar bizim öğretmen arkadaşlarımız doğuya gittiğinde nefeslerini enselerinde hissettiriyorsa bu ülkeye düşmanlık yapanlarda burada Türkiye Kamu Sen’in ve Türk Eğitim Sen’in nefesini enselerinde kulaklarının arkalarında hissedecekler. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın ve şunu da ifade ediyorum. Hesaplarımızı yaptık dönüşümüz yok. Bunlar yüzünden başımıza ne  gelirse gelsin onu da başımızın üzerine koyduk.”   Aykut KARA

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Cemal 3 yıl önce

kaç üyen ihraç edildi şahin bey. türk eğim sen her nedense ihraç edilen üye sayısını açıklamıyor. niye acaba?

banner236

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan Çanakkale...

Haberi Oku