FLAŞ HABER

103 ARMUTÇUK MADEN ŞEHİDİ ANILACAK

    Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS),  Armutçuk grizu faciasının 36. Yıldönümünde, faciada hayatlarını kaybeden 103 maden şehidi için anma töreni düzenleyecek.

7 Mart 1983 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında meydana gelen grizu faciasında 103 maden işçisi şehit olmuştu.

Tören, 7 Mart 2019 Perşembe günü sabah saat: 08.00’de TTK Armutçuk Müessesesi’nde düzenlenecek.(Haber merkezi)

 

 

ANMA TÖRENİ PROGRAMI:

Tarih  : 7 Mart 2019 Perşembe

Saat    : 08.00

Yer     : TTK Armutçuk Müessesesi / Kandilli

 

 

7 Mart 1983’de ne olmuştu?

Zonguldak'a bağlı Kandilli (Armutçu) beldesinde TTK'ya ait kömür ocağında 7 Mart 1983'de büyük bir grizu patlaması yaşandı. Sarsıntının şiddetinden sarsılan Zonguldak'ta pek çok kişi deprem olduğunu sandı. Patlama sırasında ocakta bulunan 406 işçiden 103’ü hayatını kaybetti. Yapılan ilk açıklamalarda patlama "Kaçınılmaz iş kazası" olarak tanımlandı.

Patlamadan sağ kurtulanlar, ocağın içinin parçalanmış cesetlerle dolu olduğunu anlattılar. Patlamadan sonra yapılan ilk açıklamada, olayın kaçınılmaz bir iş kazası olduğu vurgulandı. Ancak daha sonra bilirkişilerin yaptığı incelemelerden sonra yayınlanan rapor, bunun tam aksini söylüyordu.

Kandilli'de yaşanan bir kaza değil, aksine bariz bir cinayetti, bir toplu katliamdı. Zaten son derece eski teknolojiyle üretim yapan kömür ocağının havalandırma sistemi tümüyle ters kurulmuştu, yani içeride biriken grizu gazını tahliye etmesi bir yana dursun, işçilerin soluduğu kirli havayı bile dışarı atmıyordu. Bilirkişiye göre kusur yüzde 100 işletmeye aitti.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Armutçuk GrizuAnma
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

SÜPER LİGDE LİDERLİK KOLTUĞU EL DEĞİŞTİRDİ

Haberi Oku