'68 çocuktan 1'i otizmli”

Karaelmas Otizmli Bireyler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Madenci Anıtı önünde yaptıkları basın açıklamasında “Amacımız; yaşayan tüm otizmli bireyler ve ailelerinin doğumdan ölüme kadar ki yaşam süreçlerinin düzenlenmesine dikkat çekmektedir.” denildi.

Karaelmas Otizmli Bireyler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazmiye Civan, yaptığı açıklamada, dünyada her 68 doğumdan 1 çocuğun otizmli doğduğuna dikkat çekerek “Dünya da ve ülkemizde otizmli bireylere toplumda rastlanma sıklığı giderek artmaktadır. 2014 CDC raporunda otizme rastlanma oranı 68 doğumda 1 çocuk olarak açıklanmıştır. Karaelmas Otizmli bireyler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak amacımız; yaşayan tüm otizmli bireyler ve ailelerinin doğumdan ölüme kadar ki yaşam süreçlerinin düzenlenmesine dikkat çekmektedir.” dedi.

“ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALAR YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Otizm Eylem Planı kapsamındaki çalışmaların öneminden bahseden Civan, “Federasyonumuz otizm eylem planının hayata geçmesi için yaklaşık 3 yıldır ülke genelinde kamuoyu oluşturmak, hazırlık yapmak ve katkı koymak adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizde yaşayan 1 milyon üzerindeki otizmli ve aile fertlerini de saydığımızda otizmden etkilenen yaklaşık 4.500.000 bireyin yaşamını kolaylaştırmak otizm eylem planı uygulanması büyük önem arz etmektedir. Otizm Eylem Planındaki ihtiyaçların karşılanması halinde inanıyoruz ki otizmli bireyler, ailelerine bağımlı ve bakıma muhtaç fertler olmaktan çıkıp sosyal hayata adapte olabilecekler, çatışma hayatından uzaklaşmak durumunda kalan ebeveynleri de ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunabileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Civan son olarak basın mensuplarından ricada bulunarak “Gerek görsel, gerek yazılı duyurularla bizlere yardımcı olmanız, ülkede otizmlilerin hayatına ilişkin farkındalık yaratmanız ve otizmlilerle ilgili bir haber veya görsel paylaşılacağı zaman biz sivil toplum kuruluşlarından destek almanız olacaktır.” Ş şeklinde konuştu.

Civan, dernek tarafından 5 Nisan Salı günü saat 11.00’de Madenci Anıtı önünden Valilik Binası önüne kadar sessiz yürüyüş düzenleyeceklerini, ardından saat 12.00’dan 15.00’a kadar Camlı Köşk’te kermes yapacaklarını sözlerine ekledi. (Aykut KARA)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

TOKİ ve TTK Yetkililerine çağrı yaptı

Haberi Oku