AB ve Türkiye tarafından finanse edilen büyük proje!

Maden sektöründe çalışanlar için psikososyal destek sağlanacak

Genel 26.03.2021, 14:23 26.03.2021, 14:31
221
AB ve Türkiye tarafından finanse edilen büyük proje!

“Maden Sektöründe Çalışanların Psikososyal Risklerinin Değerlendirilmesi ve Önlenmesine Yönelik İşyeri Hekimlerinin Kapasitesini Geliştirme Projesi” başlıyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen projede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı sözleşme makamı olarak yer alıyor. “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı” faydalanıcıları ise İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İşyeri Hekimleri Derneği

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA- Instrument for Pre Accession) “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı” bileşeni altındaki “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında “Maden Sektöründe Çalışanların Psikososyal Risklerinin Değerlendirilmesi ve Önlenmesine Yönelik İşyeri Hekimlerinin Kapasitesini Geliştirme Projesi” hayata geçiriliyor. Başvurusu yapılan 400 çalışma arasından desteklenmeye değer görülen 37 proje arasında yer alan projenin saha çalışmaları Zonguldak’ta yürütülecek. 18 ay sürecek projenin toplam bütçesi 211.840,62 Avro olup, bu tutarın 23.154,18 Avro’luk kısmı İstanbul Bilgi Üniversitesi‘nin eş finansman katkısı olarak gerçekleşecek.

Proje Türkiye’deki tüm maden sektörü işletmelerine yaygınlaştırılacak

Proje, madencilik sektöründe çalışanların sağlık ve güvenliğine etki eden psikososyal riskler üzerine Türkiye’de yapılacak en kapsamlı çalışma olma özelliğini taşıyor. Yapılacak araştırma sonuçlarına göre hazırlanacak eğitimlerle madencilik sektöründe hizmet veren İşyeri hekimlerinin psikososyal riskleri değerlendirme kapasitesinin geliştirilmesi sağlanacak. Maden sektöründeki psikososyal risklere ilişkin çalışmaların madenciler kenti Zonguldak’tan sonra Türkiye’deki tüm maden sektörü işletmelerine yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İşyeri hekimlerinin gelişimine yönelik araçlar hazırlanacak

Proje kapsamında maden sektörü için psikososyal risk değerlendirme modeli ve ölçüm aracı olarak kullanıcı dostu bir “dijital aplikasyon” geliştirilecek. İşyeri hekimlerinin maden sektörü psikososyal riskleri hakkında ve bu ölçüm aracının kullanımı konusunda eğitilmesi için bir “çevrim içi eğitim platformu” hazırlanarak sahada tarama amaçlı uygulama yapmaları sağlanacak. Maden sektöründe yaşanan kazalara bağlı olarak sakatlanarak dezavantajlı hale gelen çalışanların deneyimlediği psikososyal riskler hakkında yaygın etki yaratmak üzere bir “belgesel” ve “kitap” hazırlanacak. Psikososyal risk değerlendirme ve yönetimi konusunda hazırlanacak “yönetmelik için rehber” ise bu alanda önemli bir kaynak olacak.

Proje temsilcileri Zonguldak ziyaretinde bulunacak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Program Direktörü Doç. Dr. İdil Işık, Proje Direktörü Dr. Şafak Öz Aktepe ve Proje Koordinatörü Uzm Psk. Esin Çetin Özbudak’tan oluşan proje temsilcileri Zonguldak’a resmi ziyaret gerçekleştirerek görüşmelerde bulunacak ve proje hakkında ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerine bilgi verecek. Temsilciler Maden Müzesi’ni de ziyaret ederek yetkililerden bilgi alacaklar.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

www.bilgi.edu.tr

İrtibat kurulacak kişi:Gökçe Kopuk

Görevi  :İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Uzmanı

Telefon numarası: Call Center - 444 0 428

E-posta adresi :                gokce.kopuk@bilgi.edu.tr

İşyeri Hekimleri Derneği

Türkocağı caddesi, No:17 D:8

Cağaloğlu 34110 İstanbul-Türkiye

http://www.iyhd.org.tr/

İrtibat kurulacak kişiler : Dr. Atınç Kayınova       

Görevleri: Yönetim Kurulu Başkanı        

Telefon numarası: 0533 720 66 66           

E-posta adresi : dratinckayinova@gmail.com

     

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (0)
19
açık