Alabaş: 'madenciye 7.5 Saat Çalışma, İki Gün İzin Sözü' Aldık

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e maden işçileri için günlük 7.5 saat çalışma, iki gün izin düzenlemesi yapılmasını ilettiklerini ve söz aldıklarını kaydetti.

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek torba kanun olarak bilinen 6552 Sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un madencilikle ilgili maddeleri hakkında bilgi verdi.

Üzülmez’de sabah vardiyası değişiminde işten çıkan ve işe girecek olan işçilerin bilgilendirildiği ziyarete Alabaş’ın yanı sıra Sendika Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Üzülmez Şubesi Başkanı Ergin Cin ve Şube Yöneticileri, Karadon Şube Başkanı Neşat Cebeci ve şube yöneticileri katıldı.

Yeraltı maden işletmelerinde İş Kanunu’nda bulunan haftalık 45 saatlik çalışma süresini değiştirmeden en fazla 36 saatlik, günlük 6 saatlik yeraltı çalışmasını düzenleyen maddesinin girişimleri sonucu 1 Ocak 2015 tarihine ertelendiğini belirten Alabaş, şöyle konuştu: “Düzenlemenin uygulanabilirliğinin olmadığını ifade ettik. Madencilikte yeraltı çalışma süresinin yanı sıra tüm çalışma sürelerinde günlük 7,5 saat, haftalık 37,5 saat, iki gün tatil düzenlemesinin doğru olacağını belirttik. Konuyu, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile görüştük. Sayın Bakan, yeni bir yasayla, çalışma süreleriyle ilgili düzenleme yürürlüğe girmeden, taleplerimiz doğrultusunda yeniden düzenleme yapacakları sözünü verdi.”

Soma kazasının ardından torba yasa ile şehit ailelerinin çocuklarına iş imkanı sağlandığını belirten Alabaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “166 yıllık üretim kültürü ve 5 bin şehidi olan Zonguldak için bu maddenin uygulanmaması bölge insanı olarak bizleri derinden yaralamıştır. Zonguldak maden şehitleri yakınlarının da bundan yararlanması için mücadelemiz devam edecek.”

Alabaş, özetle Soma faciasının meydana geldiği andan itibaren iş güvenliği ile ilgili sendikalarının görüşlerini kamuoyuyla paylaştıklarını, Torba Yasayla 2008’de madencinin elinden alınan hakların bir bölümünün geri kazanıldığını, Kanunun yeraltı maden işçilerinin ücretlerinin iki asgari ücretten az olamayacağının düzenlendiğini böylece 2006 ve 2009 işe girişli maden işçilerinin yevmiyelerinin en az 75 TL olacağını, TTK’da gruplu çalışan madencilerin daimiye geçirilmesi ve işçi açıklarının giderilmesi için görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Konuşmanın ardından maden işçilerinin sorularını yanıtlayan sendika heyeti, ardından ocak şefleri ve müessese yöneticilerini ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
aydin 5 yıl önce

Faruk Celik daha oncede cok sozler verdi ama hic birini yerine getirmedi. Sadece oyalama takdigi

Misafir Avatar
Levent YAĞCı 5 yıl önce

166 yıllık üretim kültürümüzün olduğu doğru. Zaten 6 saat olarak emek yoğun olarak çalışan yeraltı taşkömürü havzamizda iş kazaları sayısının artiracağı aşikar dır. Neden demiyorsunuz Emeklilik yaşı 38-39 du. Yaşı siz çıkardınız 55' e şimdi 50 ye indirdiniz yıpranma ile ancak 43 ' geldi. 43-38:5 YIL koskaca beş yıl kazık attınız şimdi ise emeklilik yaşını indirdik diye caka yapıyorsunuz.
Neden sesiniz çıkmıyor. .....

CAMİ AVLUSUNA SIĞMADILAR

Haberi Oku