Amelebirliği'ne ateş püskürdüler

 

Zonguldak Merkez’de İstiklal Sokak üzerindeki Amelebirliği’ne ait binanın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağını ve binada bulunan iş yerlerinin 31 Aralık 2015 tarihine kadar boşaltılması gerektiğini belirten tebligatı gören esnaftan, tepki yağdı. Esnaf, Amelebirliği Müdürlüğü’nün, kira sözleşmelerinin bitiş süresinden önce anahtarları teslim almak istemesine karşı çıkıyor.

Acıman, “Balık ekmek satarım daha iyi”

Amelebirliği’ne ait binada bayan kuaförü işleten Barış Acıman, “Sözleşmeli olarak 2002 yılından beri bu binada kiracıyız. Dükkânı aldığımızda büyük miktarda masraf yaptık. Çürük raporu olmadığı halde binanın yıkılacağını ve 31 Aralık 2015 tarihine kadar binayı boşaltmamız gerektiğini belirten tebligat gönderdiler. Anahtarları, Amelebirliği’ne teslim etmemizi istiyorlar. Ancak bakanlıktan gönderilen bir yazı yok. Amelebirliği yönetimi, direk yıkım kararı verdi. Bu kentte emekçinin, madencinin kanı var. Eğer yararlı bir şey yapılacaksa yıkılsın. Ama bizi de mağdur etmesinler. Birkaç dükkân araştırdım. 10 TL’ye tıraş yaparak o dükkânların kirasını karşılamam mümkün değil. Balık ekmek satarım daha iyi” dedi.

Osmanlı Çay Evi’nin sahibi Yaman Bey, “Gelen evrakta Amelebirliği Başkan Yardımcısının mührü var. Mührün üzerinde şahsının ıslak imzasının bulunması gerekir. Aldığımız bir duyuma göre Ankara’dan yıkım kararına ret çıkmış.Amelebirliği, dükkânlarımızı hangi müteahhitlere peşkeş çekecek?”şeklinde konuştu.

Seçkin Erkek Kuaför sahibi Mustafa Bilge, “Binaya daha yeni taşındık. Dünya kadar masraf ettik. Binanın yıkılmasına neden olacak gerekçeleri de yok. Çürük raporu da çıkartılmamış. Yerlerimiz, birilerine peşkeş mi çekilecek? Yoksa neden yıkılsın? Namusumuzla çalışıp, kiralarımızı nizami ödüyoruz. Kaç kişiye ekmek veriyoruz. Bize yazık değil mi? Üstelik benim sözleşmem de 3’üncü ayda bitecek” dedi.

Özcan Bey, “Amelebirliği Başkanı olarak burayı ihaleye çıkarmadığını söylese ona makul yaklaşırız. Üç sene süreyle bize yerimizi bize bırakabilir. Yapar, işletir, devrederiz. 3’üncü ayda bitecek sözleşmem ben niye 12’inci ayda anahtar teslim edeyim? Biz bu durumdan ne anlayalım? Başkasına peşkeş çekecekler demek ki… Binanın ortasında kişilerin kendi şahsına ait mülkiyetleri var. Bunları nasıl yıkacaklar? Amelebirliği nasıl anahtarımızı alabiliyor? Gelsin de alsın? Hepimizin yasal hakları var” ifadelerini kullandı.

İsmail Ulubay, “Amalebirliği’nin, muhataplarını karşısına alıp konuşması gerekir. İki satır yazı yazmış. Anahtarları teslim alacağını bildirmiş. Gelsin Amelebirliği Başkanının kendisi alsın anahtarları. Senelerdir esnaf düzenli kirasını ödüyor. Ayıp değil mi? Sözleşmelerinin tarihleri de farklı. Kentsel dönüşüme dönse bile burada kaç tane elektrik saati varsa, kiraları verilecek. Amelebirliği’nin buradaki insanları mağdur etmeyecek şekilde taahhütte bulunması gerekir. Burası Çalışma Bakanlığı’nın malı. Ayrıca bu bina tarihi önem taşıyor. Karabük’ten heyet getirilmelidir. Heyet,incelemelerde bulunduktan sonra herhangi bir sakınca yoksa yıkım kararını onaylamalıdır. Kentsel dönüşümün yapılabilmesi için çürük raporunun çıkartılması gerekir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Zonguldak’ta görev yapmıştı... Şehit Oldu!

Haberi Oku