"Anadolu basını zor günler yaşıyor"

Yılmaz Karaca ve ekibi güven tazeledi. Yeni yönetimde ZGC Başkanı Akbıyık da yerini korudu.

Genel 15.08.2020, 12:55 15.08.2020, 13:01
559
"Anadolu basını zor günler yaşıyor"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Vakfı (TGCBV) kongresinde konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Türkiye'de Anadolu basınının durumunun felaket olduğunu belirterek,"İcra iflas kanunu çıktığı andan itibaren Anadolu basınının bitişini daha da hızlanacak. Türkiye'de işsiz gazeteci sayısı her geçen gün daha da artıyor. Türkiye'de kapanan gazete sayısı artmaya devam ediyor" dedi.  Vakfın yeni yönetiminde Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık da yerini aldı.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Vakfı'nın olağan genel kurulu Zonguldak'ta gerçekleştirildi. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirilen kongrede mevcut Başkan Yılmaz Karaca Güven tazeledi.

 

Türkiye genelinden 45 cemiyet başkanının üye olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti basın vakfı'nın kongresi'nin Divan başkanlığını Erdoğan Kahya yaptı.

 

Kongre'de konuşma yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti basın vakfı genel başkanı Yılmaz Karaca önemli açıklamalarda bulundu, Anadolu basınının sorunlarını dile getirdi.

 

BASIN İLAN KURUMU'NUN TESİSLERİNİN DEVREDİLMESİ YANLIŞ

Basın ilan kurumunun dinlenme tesislerinin kişiye verilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti basın vakfı genel başkanı Yılmaz Karaca, "Basın ilan kurumu'nun tesisleri kişiye devredildi. Bir milli sporcuya tesisi bedava gibi bir parayla teslim ettiler.Bu arada biz Basın ilan Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bir teklifte bulunduk, gelin burayı basım vakfımıza verin biz burada sadece Anadolu basınını hizmet edelim diye. genel müdür sıcak baktı olayı ancak siyaseti geçemedik. arkadaşlar orası aynı kişiyle devam ettirildi. Bir bölümü sizin yani Anadolu basını yararınıza kullanılacak  denildi ama şimdilik sadece yaz okulları faaliyeti yapılıyor. Şu anda orası boş duruyor."dedi

 

 

İCRA İFLAS KANUNU ÇIKTIĞI AN ANADOLU BASINININ BİTİŞİ HIZLANACAK

 

Türkiye'de Anadolu basınının durumunun felaket olduğunu belirten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti basın vakfı genel başkanı Yılmaz Karaca, icra iflas kanunun çıktığı andan itibaren Anadolu basınının bitişini daha da kazanacağını ifade ederek sözlerini şu şekilde devam etti.

 

"Türkiye'de Anadolu basınının durumu felaket. Son 5 yıl içerisinde kapanan gazete sayısı 1000 'e yaklaştı.Siyasiler kafayı Anadolu basınını bitirmeye koymuş durumda çünkü şu ana kadar tık yok. o kadar mücadele ediyoruz, o kadar açıklamalarımız oluyor ama sonuç alamdık.  Ve geçen sene içerisinde tüm partiler genel başkanlarını AK Parti'nin 4 tane genel başkanını, milletvekillerini ziyaret ettik meclis başkanını ziyaret ettik Meclis başkanı ziyaretinde bir sonuç aldık.biliyorsun icra iflas yapısında bir değişiklik yaparak ilanların kaldırılması gündemdeydi. Ne yazık ki Meclis başkanlığı'na ziyaretimizde meclis başkanının söylemiş olduğu bir söz bizi üzdü. (gazeteler okunmuyor Ben de okumuyorum) gibi bir söz sonra kendisinden Biz Anadolu basını için çok önemli icra ilanları çok önemli dedik, bunu mutlaka bir süre de olsa engellenmesi lazım. kendisi bu işi bir yıl mı durdurabiliriz 2 yıl mı durdurabiliriz bunu Yani bu kafaya koyulmuş durumda ve bu olay gerçekleşecek. Şimdilik rafa kaldırıldı. artık hangi torba yasanın içerisinde hangi gün çıkacak onu bilemiyoruz Ama o yasa çıktığı an icra iflas kanunu çıktığı an mutlaka ve mutlaka Anadolu basını batışı yok oluşu biraz da hızlanacak"

 

GEÇEN SENE 120 GAZETE KAPANDI BU SENE İSE 100 GAZETE KAPANACAK

Son günlerde Yine sıkıntılar nedeniyle birçok ilde gazeteler kapanırken bazı illerde de gazeteler birleşme çalışmasına girdi şu anda 10-15 gazetesi olan Kayseri anlaşarak 3 gazeteye düştü ve ayın 15'inden itibaren 3 gazete olarak çıkacak.Bunun dışında da bazı illerde bu tür çalışmalar var yani iyi düşünenler ileriyi düşünenler gazetelere birleştirerek yaşama savaşı veriyor. Ama mücadele eden bazı arkadaşlarımız borç batağına sürükleniyorlar sonra çıkmazın içine giriyor   yani ne tarafa götürürsen götürün iyi yere gitmiyor.Şu anda benim tahminlerime göre bu yıl içerisinde de en az 100 civarında gazete kapanacak çünkü geçen yıl 120 tane gazete kapandı bu yıl da tahmin ediyorum bir o kadar birleşmeler le kapatma larla bu devam edecek gibi görünüyor."

 

 

TÜRKİYE'DE İSE GAZETECİ SAYISI ARTIYOR

 

Türkiye'de işsiz gazeteci sayısının arttığını belirten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti basın vakfı genel başkanı Yılmaz Karaca sözlerine şu şekilde devam etti:

 

"Türkiye'de işsiz gazetesi sayısı her geçen gün artıyor hepimiz de biliyoruz birçoğumuz gazete yetkili Siz gazetede çalışırız Ama Anadolu'da şu anda asgari ücret alan gazeteci sayısı çok az gerçekten çok üzücü bir durum bu. Kadrolu sıkıntılar nedeniyle emekli olan sürekli basın kartı olan kişilerden yararlanılıyor"

 

 

TFC BASIN VAKFI YENİ YÖNETİMİ ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:

Tek liste ile yapılan kongrede Yılmaz Karaca başkanlığındaki yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

Yılmaz Karaca,

Cafer Esendemir,

Bahram Ekici,

Derya Akbıyık,

Semra Şener,

Levent Altun,

Mehmet ışık,

Şahin Özer,

İlker Ülker,

Kemal soylu,

Avni Gelendost

DENETLEME KURULU

Ahmet Abdullahoğlu,

Cemal İncesoyluer,

Bülent özyazıcı

Yorumlar (0)
25
açık