Ankara katliamını unutmadık, affetmedik
Ankara Garı önündeki canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenler anıldı


Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD tarafından düzenlenen canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 103 kişi, olayın 3. Yılında anıldı.

Zonguldak Madenci Anıtı’nda düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, “Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yıkılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız." ifadesini kulandı.

 

Zonguldak Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Erdoğan Kaymakçı, 10 Ekim katliamının insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan biri olduğunu belirterek, "Katliamın 3. Yıldönümünde, kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Bundan tam 3 yıl önce, ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için ' Savaşa inat, barış hemen şimdi' şiarıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen emek, barış ve demokrasi mitingimize savaştan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler." dedi.

 

UNUTMAYACAĞIZ, AFFETMEYECEĞİZ

Yaşanan katliamı unutmayacaklarını ve failleri asla affetmeyeceklerini kaydeden Kaymakçı, şunları söyledi:

“Katliamı gerçekleştirenlerin hedefi, sadece alanda toplananlar değil, insanlığın ortak değerleri olan emek, barış ve demokrasi fikirleriydi. Bu anlamıyla 10 Ekim katliamı, aynı zamanda, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan biridir. Katliamda yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor.  Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor."

 

YARGI SÜRECİNE TEPKİ…

Siyasi iktidarın takındığı tavır ile yargı sürecinin, acılarını ve öfkelerini daha da artırdığını anlatan Kaymakçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Yargı süreci hızla bitirilmek istendi. Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkularımız daha da büyüttü. Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklık edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılmaktadır. Karar da buna uygun olarak verilmiştir. 7 Haziran - 1 Kasım 2015 sürecinde arka arkaya patlayan bombaların, yaşanan katliamların ‘ya biz ya kaos’ tehdidi ile ilişkisi sorgulanmadığı sürece adalet sağlanmamış, gerçek failler ortaya çıkarılmamış olacaktır. Katliam sonrasın anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıran ve büyük bir aymazlıkla TV’lerde açıklayanlar, halkımıza hesap vermedikçe öfkemiz de, acımız da dinmeyecektir. Katillere adeta koridor açan, yol kontrollerini kaldıran, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenler, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenler, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanlar, güvenlik tedbiri almayanlar yargılanmadıkça gerçek adalet mücadelemiz sürecektir. ‘Kokteyl Örgüt’ diyerek davayı sulandıranlar, katliamın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen mahkeme kararı sonrası hala koltuklarında oturmaya devam ediyorlarsa dava dosyasının daha başındayız demektir. Katliamın tüm sorumluları yargılanıncaya ve hak ettikleri cezayı alıncaya kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını soracağız. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yıkılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

FIRTINAYLA BİRLİKTE LİMANA VURDU
Denize atılan plastik atıklar, fırtınayla birlikte limana vurdu…

Haberi Oku