Aşkar: "Öğretmenin derse alınmaması zulümdür"     

Genel 13.09.2021, 16:22
279
Aşkar: "Öğretmenin derse alınmaması zulümdür"     

     

Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar, "Öğretmen gibi toplumun en entelektüel kesiminin 'derse almama' tehdidiyle karşı karşıya bırakılması bizim nazarımızda zulümdür ve bu durumu asla tasvip etmediğimizi belirtmek isterim" dedi.

Aşkar, açıklamasında şunlara değindi:

"Bilindiği üzere Bakanlığımız emsali görülmemiş bir uygulamaya imza atmış, aşı ve PCR testi mevzuunda garip bir şekilde öğretmen ve idarecilerimizi karşı karşıya getirmiştir. Aşı konusunda ısrarla söylediğimiz bir husus var: İnsanlar, zorlamayla değil ikna yoluyla aşı sürecine dahil edilmeli ve milletimizin bütünlüğünü zedeleyecek, toplumsal ötekileştirmelere zemin hazırlayacak uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Öğretmenin Derse Alınmaması Zulümdür

Öğretmen gibi toplumun en entelektüel kesiminin “derse almama” tehdidiyle karşı karşıya bırakılması bizim nazarımızda zulümdür ve bu durumu asla tasvip etmediğimizi belirtmek isterim. Öğretmenin okula getirilmesi ancak derse alınmaması çok yakın zamanda başka sorunları da beraberinde getirecektir. Aşı olmayan öğretmenlerimizin illa PCR testine tutulması gerekiyorsa bu yoğun günlerde öğretmeni hastanelere doldurmak ve öğrencinin dersinin boş geçmesi yerine alternatif çözümler üretilmelidir. Kaldı ki PCR yapacaksınız ve bunun bir hizmet olduğunu düşünüyorsanız, covid hastalarıyla dolu hastanelerde öğretmenimizi  teste tabi tutmak yerine okullarımızda yerinde hizmetle bu işlemi gerçekleştirebilirseniz.

Okulların Temizlikçi ve Güvenlik Görevlisi İhtiyacı Acilen Giderilmelidir

Okullarımızda çözüme ulaşamamış bir yığın sıkıntı varken, okullarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasında yetersiz kalınmışken öğretmeni derse almayarak itibarsızlaştırmak neresinden bakarsanız bakın yanlıştır. Covidle mücadele komple bir mücadeledir. Geçen yıl okullara temizlik personeli olarak 500, güvenlik görevlisi personeli olarak da 232 kişi alınırken bu sene bu kontenjan 171'e düşürülmüştür. Daha da garibi bu 171 temizlikçi göreve dahi başlatılamamıştır. Okullara güvenlik görevlisi alınmamış, okullarda yeterli güvenlik sağlanamamıştır. Sanki her şey tamammış da öğretmenlerin aşısı eksikmiş gibi bir uygulama dayatılmaya çalışılmaktadır. 1. aşısını olmuş sağlıklı öğretmenlere PCR testi zorunluluğu getirilmesi, derslerin boş geçiyor olması telafisi mümkün olmayan bir sorumluluktur.  Bu uygulamaları kınıyor ve acilen çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Öğrencilerin eğitim kayıplarının üst düzeyde olduğu bir yıl sonrası bu uygulamalar bizce oldukça tuhaf uygulamalardır.

Aşıya Değil Aymazlığa Karşıyız

Biz aşıya karşı değiliz, biz öğretmene yapılan muameleye karşıyız. “Okula alırım ama derse sokmam.” aymazlığına karşıyız. Kaldı ki bahse konu uygulamayla ilgili resmi bir yazı bulunmamaktadır. Bu da idarecilerimizin elini iki kere bağlamaktadır. Müdürlerimiz, güvenlik görevlisine çevrilmek istenmektedir. Bu durumda öğretmenimiz hem öğrencisi, hem idarecisi, hem velisi ve toplumsal konumu karşısında itibarsızlaştırılmaktadır.

Okul İdarelerimiz Suni Gündemlerle Uğraştırılıyor

Bakanlığımız acilen konuyu gündemine almalı, çözüm üretmeli ve toplumsal gerginliğe sebep olacak tavır ve davranışlardan uzak durmalıdır. Öncelikler belirlenmeli, bu zorlu sürecin elbirliğiyle üstesinden gelinmelidir. Okullarımızın personel ihtiyacı, temizlik malzemesi ihtiyacı ve ödenek ihtiyacı acilen çözüme kavuşturulmalıdır. İdarelerimiz bu kadar sıkıntıyla boğuşurken suni gündemlerle uğraştırılmamalıdır. Süreci elbirliğiyle atlatabileceğimize olan inancımızla bir kez daha yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum." (Haber Merkezi)

Kaynak: (Haber Merkezi)
Yorumlar (2)
Abuzittin. 2 hafta önce
Öğretmen maaşından haberin varmı sayın başkan, bekçimi olsalar yoksa. Ona hiç desin çıkmıyor...
AHMET DEMİRÇİ 2 hafta önce
Okul müdürü aşı olmamış okula gidiyor imam cemaat hikayesi gibi sen ne anlatıyorsun başkan..
18
açık