AVNİ CİNEL UNUTULMADI...

16 Eylül 2004 günü TTK Üzülmez Müessesesi Asma Dilaver İşletme Müdürlüğü önünde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden İşletme Müdürü Avni Cinel, vefatının 16. yılında anıldı.

TTK Asma-Dilaver İşletmesi Asma İşletme Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen anma törenine Avni Cinel'in eşi Fatma Cinel ve yakınları ile TTK Genel Müdür Yardımcıları, sendika temsilcileri, Maden Mühendisleri Odası temsilcileri katıldı. Tören saygı duruşu ile başladı. Törende Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi adına konuşma yapan Kemal Barış, "Alçakça bir saldırı sonucu hayatını kaybeden meslektaşımızı saygı ve özlemle anıyor. Bu tür saldırıların bir daha yaşanmayacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Barış, şunları söyledi:

"16 Eylül 2004 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü Üzülmez Müessesesi Asma-Dilaver İşletme Müdürü olarak görevini yürütürken uğradığı alçakça saldırı sonucu katledilen meslektaşımız Avni CİNEL' i 16. yılında bir kez daha üzüntüyle anıyoruz.

Görevleri insan hayatını kurtarmak, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini aldırmak olan meslektaşlarımızın kamu adına denetim, görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Meslektaşlarımız kamusal görevleri gereği herkese eşit mesafede durma gayreti ile görev yaparken aynı zamanda da hedef gösterilmektedirler.

Bugüne kadar meslektaşlarımıza yapılan saldırılara karşı gerekli ve etkili tedbirlerin alınmadığı ve bu eylemlerin saldırıları gerçekleştiren kişilerin yanlarına kâr kaldığı görülmüş, buna karşın yapılması gereken yasal düzenlemeler yapılmamış ve meslektaşlarımızın böyle durumlarda savunmasız bırakılmıştır.

Emeği ile geçinen mühendis ve işçiler arasında kopan sevgi ve saygının yeniden tesis edilmesi, mesleki dayanışmanın gücü ile mühendislik ve madencilik biliminin uygulanmasının önündeki engellerin kaldırılması için kararlılıkla mücadele edeceğiz.

Bu bağlamda, alçakça bir saldırı sonucu hayatını kaybeden meslektaşımızı saygı ve özlemle anıyor, bu tür saldırıların tekrar yaşanmayacağına inanıyoruz."

KARANFİL BIRAKTILAR

Konuşmanın ardından Avni Cinel'in anısına isminin yazılı olduğu anıta karanfil bırakıldı.

16 Eylül 2004 tarihinde gerçekleştirilen olayda işine son verilen maden işçisi Nevzat Aydın'ın bıçakla saldırdığı Avni Cinel hayatını kaybetmişti. Nevzat Aydın, 2. Ağır Ceza Mahkemesince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

(Cevdet Akgün)


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

KIL ÇIK

Haberi Oku