Batı Karadeniz, ekoturizmde lider bölgelerden olacak

Genel 21.05.2021, 21:30 22.05.2021, 14:48
332

Zonguldak Turizm Platformu Başkanı Muhammet Cüntay, önümüzdeki dönemde Batı Karadeniz'in turizmde lider bölgelerden biri olacağını belirtti.

Cüntay, A Haber'de "Ekoturizmde Hangi Fırsatlar Sözkonusu" başlığıyla katıldığı programda Batı Karadeniz ve Zonguldak turizmini gündeme getirdi.

Batı Karadeniz'in mağara çeşitliliği açısından dünyadaki en zengin bölgelerden biri olduğunu belirterek, şu bilgiye yer verdi:

"Sadece Türkiye'yi değil, Avrupa'yı da içine katacak olursak batı Karadeniz bölgesi ekoturizmdeki lider bölgelerden biri olması bekleniyor. Çünkü olması gereken turistik her şey bu bölgede mevcut. Dünyanın en zengin mağara popülasyonlarında biri Zonguldak ve Karaelmas bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca kullanılabilir bir denizi de olduğu için bu bölge son dönemde dikkat çekmektedir. Ayrıca önümüzdeki dönem fırsatı kaçırmama adına bir şeyler yapılması gerektiğini söylemiştim. Zonguldak bölgesinde şu anda destinasyon markalaşması ve destinasyona yönelik ciddi hazırlıklar var. Şu andaki pandemi döneminin getirdiği bu ivmeyle beraber inşallah Batı Karadeniz de Zonguldakla birlikte Doğu Karadeniz'le çok güzel bir rekabet içine girecektir. Ekoturizm ve genel turizm olarak ülkeye katkı verecektir. Bu bölgedeki çalışmalar da diğer bölgeler tarafından örnek alınabilir. Bu bölgedeki çalışmalara ben de katıldığım için oldukça vakıfım. İnşallah bakanlığın koyduğu hedeflere ulaşırız diye düşünüyorum."

Şebnem Saka

Yorumlar (0)
16
kapalı