BİK'TEN, KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BASINA DESTEK

Basın İlan Kurumu, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde sahada zor ve riskli şartlar altında çalışan gazetecilere ve yayınlarını aksatmadan sürdüren basına destek vermek için yeni kararlar ele aldı.

Basın İlan Kurumundan (BİK), yapılan açıklamada, Türkiye’nin etkin şekilde mücadele ettiği koronavirüs küresel salgını dolayısıyla, yönetim kurulunun son toplantısında aldığı kararlar kamuoyuna açıklandı.

NÜSHALAR HAFTALIK PERİYOTLAR İLE GÖNDERİLECEK

Açıklamada, BİK şube müdürlüklerinin görev alanında bulunan ilçe gazetelerine ait nüshalar ile bağlı şube müdürlüklerinin görev alanındaki merkez ve ilçelerde yayımlanan gazetelere ait nüshaların ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar ilgili şube müdürlüklerine haftalık periyotlarla gönderilmelerine imkan sağlanacağı bildirildi.

İlgili açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gazetelerden ilgili mevzuat uyarınca aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vesaire) ilişkin düşüşler, 23 Mart’tan itibaren mücbir sebep kapsamında değerlendirilecektir. Kurumumuz görev alanında bulunan ilan dağıtım yerlerinde en az iki gazetenin yayımlanması kaydıyla, aynı yayın yerindeki resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerin, aralarında yazılı olarak yaptıkları mutabakat doğrultusunda dönüşümlü yayın yapmalarına imkan sağlanacaktır. Buna ilişkin bilgilendirme ayrıca Basın İlan Kurumu Şube Müdürlükleri tarafından duyurulacaktır. Gazeteci derneklerinin yapılan para yardımına ilişkin müracaat süreleri 15 Nisan 2020’ye kadar uzatılmıştır. Kurumumuzdan borç para almış olan gazetecilerin borç tahsil işlemleri talepleri halinde üç ay süreyle ertelenecektir.”

Açıklamada ayrıca, gazeteler hakkında daha önce alınan Genel Müdürlük kararlarıyla belirlenen mahsup uygulamalarının 23 Mart 2020 Pazartesi itibarıyla durdurulduğu kaydedildi. (Haber Merkezi)

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Memur-Sen açlık-yoksulluk rakamlarını açıkladı

Haberi Oku