'Bir duruşunuz olsun”
AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde “Küresel Sistem İçerisinde Yeni Güç Türkiye” konulu konferans verdi. Gençlere çağrıda bulunan Külünk, “12 Eylül Türkiye’de apolitikliği dayattı. Mutlaka düşünün bir duruşunuz olsun” dedi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı. “Küresel Sistem İçerisinde Yeni Güç Türkiye” konulu konferansın açılış konuşmasında Zonguldak’ı konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “Son 12 yıllık değişimden Zonguldak hak ettiği payı alamıyor” dedi. Zonguldak’ın marka şehir olma şansına sahip olması gerektiğini ifade eden Külünk, “Sebebi nedir bilmiyorum. Birlikte kafa yormamız gerektiği kanaatindeyim. Bunu da açık yüreklilikle söyleyeyim. Zonguldak burayı hak etmiyor. Çünkü sanayileşme sürecinde köyden kente göçün ciddi anlamda baskı oluşturduğu dönemlerde Türkiye’nin motor gücüydü. Ciddi bir güç merkeziyken bu şehrin çok daha iyi bir noktada olması açıkçası yürekten temennimdir. Bunu yüksek sesle ifade ediyorum. Zonguldak marka şehir olma şansına sahip. Önemli üstünlüklere sahip. Deniz var liman var. Buradan Rusya’ya bağlantı noktası, yukarıya kuzeye bağlantı noktası. Yakında Şile’den başlayan Karadeniz’i Artvin’e kadar geçecek olan yol da Zonguldak’tan devam edecek. Bu şehirle ilgili gördüğüm kadarıyla biraz daha çok hep beraber kafa yormamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“SİYASETTEN UZAK DURAMAZSINIZ”

Türkiye’nin en son ki konumuna siyaset sayesinde geldiğini ifade eden Metin Külünk, sosyal paylaşım siteleri sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olaydan anında haberdar olunabildiğini de hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:

“Siyasetten uzak duramazsınız. Eğer Türkiye bu gün bu noktadaysa siyaset sayesindedir. Apolitik olmayın. 12 Eylül Türkiye’de apolitikliği dayattı. Genç kuşağa özellikle. Ama biz buna hep itiraz ettik. 12 Eylül döneminde de itiraz ettik. Bu gün de itiraz ettik. Düşünün mutlaka düşünün. Bir duruşunuz olsun. Mücadele hayatının içerisinde olun. Çünkü bu ülkenin varlığı sadece sizin ve bizim için kıymetli değil. Bir bakın bakayım nasıl bir küresel sistem var dünyada. Şöyle etrafımızı hep beraber kol açan edelim. Artık sosyal medya denilen iletişim platformu sayesinde her bilgi önümüze düşüyor. Nasıl bir dünya var. Bir bakın bakalım nasıl bir küresel sistem var. Küresel sistemde adalet var mı? Eşitlik var mı? Hak kavramı var mı? Bölüşümlü adalet var mı? Yok. Peki bu küresel sisteme itiraz etmeyecek miyiz? Hiçbir şey söylemeyecek miyiz? Bunlara eyvallah mı diyeceğiz. Nasıl bir küresel sistem olduğunu unutmayın. Bu mevcut küresel sistemin varlık sebebi bizim mağlubiyetimizdir. Gençler bu günkü küresel sistemin egemenliğinin sırrı bizim medeniyet olarak mekanik olarak yenilgimizdir. Biz yenik olduğumuz için 200 yıldır küresel egemenliğini devam ettiriyor. Biz yeniyiz. Akılda yeniyiz. Mekanik olarak yeniyiz. Onun için küresel sistemi şekillendiren ruhun merkezinde insan olmadığı için adalet diye bir kavram olmadığı için insan ruhu denilen bir kavram olmadığı için Afrika’daki görüntüler bu küresel sistemin nasıl bir akla sahip olduğunu ifade etmek için yetmez mi? Ortadoğu’da yanıbaşımızda olup bitenler yetmez mi? Ortadoğu bizim yabancımız değil. Afrika bizim yabancımız değil. Buraları yabancı ülke olarak düşünmeyin. Buralar biziz.”
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ali e. 5 yıl önce

12 yıllık iktidarın yüzünden bu şehir bu halde.

banner228

Ereğli Belediyespor Çubukspor maçı öncesinde...

Haberi Oku