'Bisküvi kutusuyla demokrasi olmaz”

Zonguldak'ta yapılan CHP delege seçimlerinden sonra başlayan tartışmalara Halil Furat'tan tepki

“Bisküvi kutusuyla demokrasi olmaz”

Geçtiği Pazar günü tamamlanan delege seçimlerinde sahtekârlık yapıldığını öne süren CHP’nin eski İl Başkanı Halil Furat, bunun tek sorumlusunun şeffaf oy sandığı yerine bisküvi sandığında oy kullandıran parti yöneticileri olduğunu söyledi. Harun Akın’ın “Partiye tecavüz ettiler” şeklindeki sözlerini ayıplayan Furat, “Eğer bu partide bir ahlaksızlık varsa, yapılan bir haksızlık varsa o da "Partiye tecavüz ettiler." diyen insanlardan mütevellittir. Harun Akın'ın söylediği birilerinin paçasına yapışıyorlar sözleri ise tamamen ahlak dışıdır. Biz kimsenin paçasına yapışmadık. Hakkımızı kullanarak beyaz listenin karşısına sarı liste olarak çıktık ve demokratik bir biçimde vatandaştan oy istedik.” dedi.

“KOLTUK VE ŞAHİN İSTİFA ETMELİYDİ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Zonguldak'ta bir önceki seçime göre 9 bin 500 oy kaybettiğini hatırlatan Furat, listelerde yapılan değişiklikten sonra Harun Akın’la oy artırmayı hedefleyen il ve ilçe yönetiminin hüsrana uğradığını belirterek, “Ben İl ve ilçe başkanının bu seçim hezimetinden sonra istifa etmelerini beklerdim. İstifa etmedikleri gibi, yaptığımız delege seçimlerinde aktif rol aldılar. Milletvekili seçimlerinde "ben artık yoruldum siyaset yapmayacağım " diyenler de delege seçimlerinde aday olup seçimlerin içinde oldular. Başarısızlıklarına rağmen aday olmalarını yanlış buluyorum.” şeklinde konuştu.

“ZORLA MESAJ ÇEKTİRDİK”

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu’nun kendileriyle görüşerek, delege seçimlerinde birlik beraberlik içinde girmek istediklerini söylediğini ancak il ve ilçe başkanının bu birlikteliğin önüne geçtiğini iddia eden Halil Furat şöyle konuştu: “Bunların temsilcisi olan Kemal Kara bu birlikteliği bozduğu için bizde bu seçimlere diğer arkadaşların çıkardığı sarı liste ile girmek zorunda kaldık. Ben de bu sarı listenin destekçisiydim. Ben kesinlikle bu listenin oluşturulmasında öncü bir rol oynamadım. Herkesin ne kadar katkısı varsa benim de o kadar katkım var. Birlik ve beraberliğin sağlanamamasının sorumluları biz değiliz. Üyeler bizim zorlamamızla seçime saatler kala çekilen mesajla delege seçimi olduğunu öğrenebildi. Yüzlerce kişi sıkış tepiş oy kullanmak zorunda kaldı.”

(Eda Kavtelek)

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Zonguldak’ta görev yapmıştı... Şehit Oldu!

Haberi Oku