Boşa giden milyonlar...

Genel 08.03.2021, 23:21 08.03.2021, 23:23
1755
Boşa giden milyonlar...
BAKKA hibesiyle yapılıp 2019 yılında hizmete açılan Manolya Park’ta yıkım devam ediyor. Protokol Cami olarak da bilinen Uzun Mehmet Camisi’ne meydan kazandırmak için yapılan çalışma akıl almaz bir savurganlık örneği olarak tarihe geçiyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her ile protokol cami yapılması talimatı üzerine, 2016 yılından itibaren Zonguldak’ta da çalışmalara başlandı. Erdoğan tarafından özel olarak görevlendirilen Çengelköy Yıldırım Beyazıt Camii İmam Hatibi Mustafa Demirkan, caminin Karakum’da bulunan gemi acentelerinin yerine yapılmasını istendi. Kentte yoğun tartışmalara konu olan talep, Zonguldak Belediye Meclisinin gündemine de geldi. Zamanın Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in “Kent dışındayım” bahanesi ile katılmadığı toplantıda, gereken imar tadilatı yapılarak, caminin Karakum’a yapılmasına onay çıkarıldı. Aynı toplantıda hemen yanındaki alan da Manolya Park yapılmak üzere “Park Alanı” olarak belirlendi.

VATANDAŞ, PARKI HİÇ KULLANAMADI

Zonguldak İl Özel İdaresi’nce yapımı üstlenilen Manolya Park için BAKKA’nın 2016 yılı Küçük ve Orta Ölçekli Altyapı programı çerçevesinde hibe destek alınırken, daha sonra başlayan cami inşaatı için gerekli kaynak TOKİ tarafından sağlandı. Yapımı sırasında birçok olumsuzluk yaşanan, müteahhidinin eksik imalatı nedeniyle bir süre çalışmaları duran Manolya Park ancak 2019 yazında açılabildi. Pandemi sürecinde vatandaşların kullanmaya fırsat bulamadığı parkın maliyeti, 3 milyon lirayı aşarken, bu yılın başında parkın cami alanına dahil edilmesi kararlaştırılarak iş makinalarıyla yıkılmaya başlandı. Kamuoyu karardan ancak parkın etrafı çitlerle çevrilince haberdar oldu.

YAPILAN İŞ TÜMÜYLE YASALARA AYKIRI

Aynı zamanda yapımlarına başlanan park ve caminin en başından bu şekilde planlanmaması tam bir beceriksizlik örneği olarak tarihe geçerken, ortaya çıkan kamu zararının kim tarafından karşılanacağı da merak ediliyor. Öte yandan Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği, bu şekilde ajans hibesi ile yapılan projelerin sona ermesinden itibaren, üç yıl süreyle, mülkiyetinin başkasına devredilemeyeceğini, rehin ve teminat olarak gösterilemeyeceğini, projede tanımlanan iş dışında başka bir iş için kullanılamayacağını söylüyor. Aksi takdirde ilgili kuruluşun destek miktarının üç katı tutarında ajansa tazminat ödeyeceğini hüküm altına alıyor. Yönetmelik bu kadar açıkken, bu kararın altına kimin hangi hakla imza attığı herkes tarafından merak ediliyor.

Yorumlar (1)
Kerem 5 ay önce
Zonguldak a harcanan paraların çoğu hikaye Sivriler tarafına okul yapıldı 30 Tirilyonluk ama 1 kere kullanılmadı, Stadyuma Tirilyonlar harcandı şimdi taşınması gündemde, Hastane yapıldı Otopark yok Okul ykılmaya çalışılıyor günah bu millete günah bu verdiğimiz vergilere kimler sorumluysa haram zıkkım olsun
33
açık