ÇATALAĞZI'NDA KARDEMİR ÖFKESİ
Karabük Demir-Çelik Fabrikalarının Zonguldak’ta çevreye ve doğaya verdiği zararların ardı arkası kesilmezken, bu defada kanserojen madde içerikli cevher nakliyesini Çatalağzı beldesinden yapacak
ÇATALAĞZI’NDA KARDEMİR ÖFKESİ
Karabük Demir Çelik Fabrikalarının cevher ithalatını TTK ve Eren Enerji Limanından sürdürmeye devam ediyor. Kardemir’in son olarak 300 bin ton kanserojen içeren cevher ithalatını Eren Enerji limanından yapılacağını öğrenen belde halkı eyleme hazırlanıyor. 

DEVLET SEYİRCİ KALIYOR 
Kardemir’in her gün ortalama 2 bin 500 tonluk cevher nakliyesi yüzünden binlerce kamyon trafiği, alt yapıyı felç ederken tüm bunların yanında gürültü, toz kirliliği ile birlikte kanserojen içeren ham maddeyi nakliye esnasında çevreye dökmesine tepkiler büyüyor.   Çatalağzı beldesindeki mahalle muhtarları, belediyeye yaptıkları başvurularda, “Beldemizin iki ana yolu var. Ağır tonajlı kamyonlar yüzünden bozulan yollar yüzünden araç kullanamıyoruz. Zaten yetersiz olan yollarda tam bir trafik keşmekeşi yaşıyoruz. Sürekli yollarımız bozulduğu gibi kanalizasyon, su ve elektrik şebekelerimizde arıza meydana geliyor. Kanserojen içeren cevherleri yollara döküyorlar. Depolama alanları açık. Rüzgarın etkisiyle de çevreye, doğaya ve bizlere zarar veriyor. Beldemizin alt yapısının yetersiz olduğunu İlçe Kaymakamı ve Valimizde biliyor. Şimdi 300 bin ton cevher beldemizden Kardemir’e ulaştırılacak. Bu firma istediğini istediği gibi yapıyor. Kimse dur diyemiyor. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü de ilgili makamlar gibi seyirci kalıyor” dediler.


HALK YOL KAPATACAK

Belde sakinleri ve muhtarlar, Kardemir konsunda Valilik, Kaymakamlık, İl Sağlık Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik Müdürlüğünün üzerine düşen görevi yapmamaları halinde yol kapatma eylemi başlatacaklarını ifade ettiler. Halkın Sesi’ne konuşan muhtarlar, “Biz belediyeye gerekli uyarıları yaptık. Belediye Başkanı bizlere ‘İgili kurumlar ile görüştük. Alt yapımız yetersiz. Yeni yollar açmamız gerektiğini ifade ettik. Ancak bugüne kadar kurumlardan taleplerimize hiçbir olumlu cevap alamadık. Belediye olarak gücümüz ve tüm imkanlarımızı seferber ettiğimiz halde yetersiz kalıyoruz. Çatalağzı yeni bir yükü kaldıracak durumda değil’ cevabını verdi. Kardemir’in pisliğini bizler çekmek zorunda değiliz. Yetkililer gereğini yapmaz ise bizde eylemlerimizle sesimizi tüm Türkiye’ye duyuracağız” diye konuştular.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Tanju Uğur 5 ay önce

o santral kurulkende yapsaydiz eylemleri keske sehrin gobegine santral kurdular olum kol geziyor

Misafir Avatar
Köroğlu 5 ay önce

İyi güzelde haberi yaparken niye catesin resmi var eren limanın resminin olmasi bu isten eren enerjininde rant sagladigini hepimiz biliyoruz ama eren enerjiye laf yok oyle mi memleketin anasini ağlattı kimse ondan bahsetmiyo

banner228

GÜMÜŞ'ÜN BABA ACISI

Haberi Oku