Çevreci profesör hayata gözlerini yumdu...
Türkiye'nin çevreci profesörü olarak bilinen Prof. Dr. Orhan Kural, koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 70 yaşında yaşamını yitirdi.

Prof. Kural, daha önce çevre ve sigara konusundaki hassasiyeti yüzünden Zonguldak Demirpark AVM başta olmak üzere bir çok yerde darp edilip tehditlere maruz kalmıştı. Çevreyi korumak için başına gelmeyen kalmayan Kural, ölmeden önce hazırladığı videoda vasiyetini açıkladığı ve sadece bir kişiyi affetmediği ortaya çıktı. Kural'ın son anında bile çevre, sağlık ve insanlık üzerine tavsiyelerde bulunması herkesi duygulandırdı.

Prof. Dr. Orhan Kural, koronavirüs nedeniyle 28 Kasım'da kaldırıldığı 9 Aralık'tan beri de yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Prof. Kural daha çok sigara bağımlılığı mücadelesi ve gezi kitaplarıyla biliniyordu.


KORONA OLDUĞUNU SOSYAL MEDYADAN DUYURMUŞTU


Profesör Kural, koronavirüs olduğunu sosyal medya hesabından yaptığı, "Doktorlar, hemşireler, sağlık ekipleri benimle çok güzel ilgileniyorlar. Hepsine ve güzel dilekleriniz için sizlere teşekkür ederim. Sağlıklı günlerde, nice mutlu coğrafyalarda görüşmek üzere, sevgiyle kalın..." paylaşımında bulunmuştu.


ORHAN KURAL KİMDİR?


Orhan Kural, 1950 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Maarif Koleji'nde tamamlayan Kural, 1972'de İTÜ Maden Fakültesi'ni bitirdi. Mayıs 1973'te burslu okuduğu New York Columbia Üniversitesi'nden Maden Yüksek Mühendisi, Eylül 1978'de ise "Doktor" unvanı aldı. İTÜ'de son dokuz yılı bölüm başkanı olmak üzere tam 44 yıl hizmet verdi.Kural, farklı ülkeleri tanıttığı 17 gezi kitabı ve "Bu Kitap Başka" adlı bir de anı kitabı hazırladı. Kural, Matematik kitabını 2004 yılında yayınladı. Türkiye'nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı. Ayrıca ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, valilikler, belediyeler, sanayi kuruluşları, silahlı kuvvetler, polis meslek yüksekokulları, yurtlar, huzurevleri, hastaneler, halk eğitim merkezleri, müftülükler, siyasi parti merkezleri, değişik derneklerde ve halka açık yerlerde 81 il ve ayrıca 60'a yakın ülkede çevre bilincine odaklanan 6000'e yakın konferans verdi.


SİGARA YÜZÜNDEN ZONGULDAK'TA DA DARP EDİLMİŞTİ


Kural, çevre ve sigara konusundaki hassasiyeti nedeniyle zaman zaman saldırılara maruz kalmıştı. 10 Nisan 2009 tarihinde o zamanki adı Demirpark AVM'de bir kafede otururken sigara içenleri uyarması ve fotoğraflaması üzerine AVM sahibi ve adamlarında darp edilmişti. Yargıya intikal eden olay ulusal basına şöyle yansımıştı:
İddiaya göre, Zonguldak Çevre Koruma Derneği ile Zonguldak Doğal Hayat ve Evcil Hayvanları Koruma Derneği iş birliğiyle düzenlenen "Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele" konulu konferansa katılmak için sabah saatlerinde kente gelen Kural, dinlenmek için Demirpark Alışveriş Merkezine gitmişti. 
Merkezdeki bir kafeye oturan Kural, burada sigara içen bir grubu alışveriş merkezlerinde sigara içilmesinin yasak olduğu konusunda uyarmasına karşın sonuç alamadı. Bunun üzerine fotoğraf makinesiyle, grubun fotoğrafını çekmek isteyen Kural ile vatandaşlar arasında tartışma çıktı.
Olayın büyümemesi için merkezin diğer katına çıkan Kural, burada alışveriş merkezi sahibi ve adamları tarafından darp edildiği iddiasıyla polise şikayette bulunmuştu. Öte yandan suçlamaları kabul etmeyen AVM sahibi ise izinsiz fotoğraf çektiği için Kural'dan şikayetçi olmuştu. 


ÖLMEDEN ÖNCE VİDEO ÇEKİP İNSANLIĞA SON MESAJINI VERMİŞ!


Yaşanabilir sağlıklı bir çevre için yaşadığı bunca olaya karşın hayatı boyunca sadece 1 kişiyi affetmediğini açıkladı. Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren 70 yaşındaki Prof. Dr. Orhan Kural'ın vasiyetini açıkladığı video kaydı ortaya çıktı. Kural'ın "Beni çok üzen Cengiz Kuzu'yu hiçbir zaman affetmedim. Burada da açıklamak istiyorum" sözleri dikkat çekti.
Kural, veda videosunda şunları söylemiş:
"Merhaba. Bunu dinliyorsanız, ben bu hayatta değilim artık. Yaşarken bu videoyu çektim. Bugüne kadar insanları üzdümse özür dilerim. Vatandaşlık görevimi yapmaya çalıştım. Sizlere daha iyi bir dünya bırakmaya çalıştım. Çocuklarınızın daha iyi yaşamasına çalıştım. Adaletli, daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için elimden geleni yapmaya çalıştım. Bu arada özellikle beni çok üzen Cengiz Kuzu'yu hiçbir zaman affetmedim. Burada da açıklamak istiyorum. Lütfen gayretli insanları engellemeyin. Onların hevesini kırmayın. Cengiz Kuzu'nun yaptığı gibi."


"ORHAN KURAL BURSU YAPILACAK"


"Vasiyetimi hazırladım gayet muntazam bir şekilde. Resmiyete koydum. En önemli isteklerimden biri kamu yararına bu kadar çalışarak oluşturduğum Türkiye Gezginler Derneği'nin yaşaması. Kurduğum Gezi Evi'nin devam etmesi. Bir beton yığını iken onu tarihi ev haline getirdiğim Ahırkapı'daki binamızın fonksiyonuna devam etmesi, konsolosluk olarak hizmet vermesi bakımından. Aynı zamanda tek ağaçla alıp, koru haline getirdiğim Fener Köyü'ndeki çiftliğin de devam etmesi yönünde kızımdan istekte bulundum. Ayrıca yazılı olarak bildirdim. Bu arada vasiyetimde yazdım; 9 yılı bölüm başkanı olarak 44 yıl İTÜ Maden Mühendisliği bölümünde hizmet verdim. Bu öğrencilerimi çok sevdim. Onlarla ortak çalıştım. Onlara bir burs imkanı sağlıyorum. Orhan Kural bursu yapılacaktır. Bu konuda Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı'na belli bir para bıraktım."Prof. Dr. Orhan Kural'ın vasiyeti ortaya çıktı: Cengiz Kuzu'yu hiçbir zaman affetmedim"


CENAZEME KESİNLİKLE KÜRK GİYENLER VE FAAL AVCILAR GELMESİNLER"


"Gelelim son olarak cenazeme. Annem, babam ve kardeşimin yattığı hazır olan Zincirlikuyu'daki mezarıma kaldırılacağım. Cenazenin Zincirlikuyu Camii'nden yapılmasını istiyorum. Çünkü diğer camilerde trafik sıkışıklığı oluyor. Orası daha rahat park bakımından. Benim cenazeme kesinlikle kürk giyenler, bilmiyorum yaz mı olacak, kış mı olacak ama... ve faal avcılar gelmesinler istemiyorum kesinlikle. Özellikle hayvan ticareti yapanlar gelmesinler. Bir tane bile cenazemde canlı çiçek istemiyorum. Belediye başkanları dahil yollamasınlar. Onun yerine eğitim kurumlarına bağışta bulunsunlar. ÇEKÜL Vakfı aracılığıyla ağaç diktirirlerse daha da sevinirim. Benim sembolüm hayatım boyunca kitaplarımın dışında tahta kediler oldu. Onları da beraberinizde getirirseniz renklilik katarsınız cenazeme. Eğer size hediye ettimse lütfen beraberinizde getirin."Prof. Dr. Orhan Kural'ın vasiyeti ortaya çıktı: Cengiz Kuzu'yu hiçbir zaman affetmedim
Orhan Kural'ın vasiyetinde "Benim sembolüm" diye söz ettiği tahta kediler

"ORGANLARIMI KADAVRA OLARAK HEDİYE EDİYORUM"


"Mümkün olacak mı bilmiyorum vasiyetimde de yazdım eğer mümkünse organlarımı hem kadavra olarak hem de kullanılması için hediye ediyorum. Bu yazılı olarak bildirildi. Çünkü yazılı olması gerekiyor. En çok merak ettiğim şey daima arkamdan ne yazılacak. Basın ne yazacak. İnsanlar ne konuşacaklar diye hep merak ettim. Herhalde şu anda o yapılıyordur diye düşünüyorum. Sizlere sağlıklı, nice mutlu coğrafyalarda uyanabileceğiniz, başarı dolu bir dünya diliyorum. Sevgiyle kalın."


NE OLMUŞTU?


2017'de, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, üniversitedeki görevinden istemediği halde emekliliğe zorlandığını iddia ederek Dekan Prof. Dr. Cengiz Kuzu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
(Halkın Sesi)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Tepkiler üzerine Whatsapp'tan yeni açıklama...

Haberi Oku