Çocuğun canını düşünmüyorlar...
“OKUL SERVİSLERİNDE MİLYONLARCA ÇOCUĞUN CAN GÜVENLİĞİ YERİNE YİNE PARA ÖNE GEÇTİ”


Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş yazılı bir basın açıklaması yaparak okul servisleri konusunda hükümetin aldığı bazı erteleme kararlarının tehlikeli olduğunu vurguladı.

Memiş yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

25.10.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin 4.maddesindeki TAŞITLARDA ARANACAK NİTELİKLER”in bazıları 12.9.2020 tarihli yönetmelik değişikliği ile üçüncü kez yine bir yıl  ertelenmiştir. Ertelenen maddelerin hepsi de birinci derecede çocukların güvenliği ve mahkemelerde kanıt olarak sunulacak özelliktedir.

Okul Servisi araçlarında yine ertelenen  teknik şartları şu ana başlıklarda toplayabiliriz:

Koltuklarda yük algılayıcılı (Sensör), üç noktalı ve ayarlanabilir  Emniyet Kemeri, İç ve Dış Güvenlik kameraları, Sürücülerin Mesleki Yeterlilik Kurumundan alacakları mesleki yeterlilik belgesi

Bu yönetmelik Türkiye de sabahçı ve öğlenci olarak milyonlarca öğrencinin taşındığı bir ülkede en başarısız z bir yönetmeliktir. Aşırı şekilde yanlı yazılmıştır. Böyle yönetmelik Afrikada bile olmaz.

1-Adı Okul Servis Araçları Yönetmeliği olan ve kendisine ait örneğin özel harf (C )ile  belgesi taşıyan bu araçların hepsi bir günde önce işçileri taşımakta, sonra öğrencileri taşımakta, daha sonra kurumların personelini taşımakta, cumartesi ve Pazar günleri özel piknik ve gezi için kullanılmakta, bazende şehirlerarasına gitmekte ve bazende düğünlere misafir taşımaktadır. Ambulansın olmadığı veya yetişmediği yerde bu görevide yapmaktadır. Bir işten diğer işe yetişmesi içinde trafik kurallarını hiçe saymaktadır.

2-Okul servis araçlarında bazen öğrenciler unutulmakta, Okul servis araçları içerisinde kavga olup bazen öğrenciler yaralanmakta,okul servis araçlarında bazen sürücülerin taşıdıkları öğrenciye karşı tacize varan söz ve davranışları olmaktadır. Sert bir fren karşısında çocukların üç noktadan emniyet kemeri ile güvenliklerinin sağlanması niye 3 yıldan beri ertelensin ? Neden mahkemeye kanıtlar ve deliller götürülmesin ?

3-Okul Servis Araçları yönetmeliğinde Sürücünün sağlık raporu AİLE HEKİMİNDEN alınır ve beş yılda bir yenilenir denirken araçların fenni muayenesi her yıl yapılmaktadır. AİLE HEKİMLİĞİ BİR İHTİSAS KURUMU DEĞİLDİR.SÜRÜCLERİN SAĞLIK RAPORLARI HER YIL VE TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANEDE YAPILMALIDIR.  

4-Sürücülerin Psikoteknik raporları da her yıl yenilenir derken nereden alınacağı vurgulanmamıştır. Okul servis araçları bir kamu hizmeti yaptığına göre para ile satılan değil, ciddi kurumlardan bu belge alınmalıdır.

5-Milyonlarca aileyi ve öğrenciyi ilgilendiren bu yönetmelikteki ertelenen ve mali külfet getirildiği için 3 yıldan beri kasıtlı olarakta yapılmayan güvenlik donanımları ilgili Federasyonun bir banka ile görüşerek ve her ilde ihaleler açılarak taksitle ve en ucuz faiz oranları ile yaptırılabilir. Şimdiki bu durum ise tamamen bir sorumsuzluk ve aymazlıktır.

6-Okul servis araçları, mutlaka  sürücü ve araç kalitesi ve donanımı ve potansiyel taşıma gücü ile diğer taşımacılık sektöründen mutlaka ayrılmalıdır. Bu planlama yeniden yapılarak var olan potansiyelde can güvenliği ve etik kurallar yerine oturtulmalıdır.  Bu pandemi sürecinde günde beş farklı işe giderek yolcu taşımacılığı yapan bir aracın hijyen ve temas etkisi ile yalnız öğrenci taşıması halinde hijyen ve temas etkisi bir değildir.

7-Okul Servis araçlarının arka yüzünde DUR işaret levhası olmasına rağmen, önde neden olmaması ve sürücü öğrenci indirdiğinde karşıdan gelen bir aracın bunu bilmesi dahi noksan olup, bu yönetmelik ticari veya siyasi etki ile  değil, tarafsız uzmanlarca yazılmalıdır. Ayrıca okul servis araçlarının yıllık muayeneleri genel değil ,daha da özel nitelikte yapılmalıdır. (Haber merkezi)

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Mollabey köyünde patpat devrildi: 1'İ...

Haberi Oku