CORANA ORGAN BAĞIŞINA ENGEL DEĞİLDİR

Zonguldak Diyaliz Organ Nakli ve Kronik Hastalar Dayanışma Derneği Başkanı Ayhan Kefeli, 18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkesin organ bağışı yapabileceğini belirterek, "Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyoruz. Corona buna engel değil" ifadesini kullandı.

 

Kefeli, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, "Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında her yıl "Organ ve Doku Bağışı Haftası" olarak kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde önemli sağlık sorunlarından biridir." dedi.

 

Kefeli, açıklamasında, şu bilgiyi verdi:

 

"Organ nakli, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

 

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır.

 

Bülent Ecevit Üniversite Hastanesi Organ Nakli Merkezi, organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir.

 

Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır.

 

Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır.  Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi" vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf  biçimde yapılmaktadır.

 

Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Hastanemizde şu anlık böbrek, kornea, kök hücre nakilleri yapılmaktadır.

 

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler.

 

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak ve belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

 

18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir. Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyoruz.

 

(Corona) Pandemi döneminde Her Yıl Açtığımız Organ Bağışı Standımızı Açamıyoruz ama  hastane ortamında bağış yapmak istemiyorsanız E-nabız üzerinden de organ bağışı yapabilirsiniz.

 

Nasıl mı?

 

enabiz.gov.tr sayfası üzerinden yapacağınız organ bağış talebiniz, Sağlık Bakanlığı’nın organ bağış birimlerine bildirilir. Buraya gelen talepler bagis@saglik.gov.tr adresine mail olarak gönderilir. Organ bağışı birimi yetkilileri hemen iletişime geçeceklerdir." (Haber Merkezi)

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Vali Tutulmaz'dan usta gazeteci için taziye...

Haberi Oku