Defne Sürgünü Üretiminde Rekor

Bartın, Zonguldak ve Ereğli Orman İşletme Müdürlüklerinde bir yandan envanter ve planlama çalışmaları hızla devam ederken, defne sahalarında defne üretimleri artan bir ivmeyle hız kesmeden devam ediyor.

Konuyla ilgili Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “2019 yılında 14091 ton olan defne üretimi, 2020 yılında 22.658 ton olarak gerçekleşirken, şimdiden 2023 yılı hedeflerini yakalamış durumdayız. Bunun getirisi olarak da defne üretiminde çalışan yaklaşık 2000 Orman Köylümüzün 25.000.000,00TL yakın kazanç elde etmesi olmuştur. Defne yaprağının dış ve iç pazarlara ulaştırılması konusunda toplanıp saklanmasına, işlenmesine, paketlemesine olanak sağlayan tesislerinin kurularak iş gücünün istihdam edildiği bir sektörün oluşmasını da sağlamıştır.

İhraç edilerek ülke ekonomisine de kayda değer destek sağlayan Zonguldak-Bartın defne yaprağının coğrafi işaret tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaat işlemi tamamlanarak ve yapılan inceleme neticelenerek ilgili kurumun onayı ile 1 Aralık 2021 de ilana çıkılmış olup tescil işlemleri 3 ay sonunda tamamlanmış olacaktır. Bu sayede; aromatik özellikleri bakımından zengin içeriğe sahip olan Zonguldak-Bartın Defne Yaprağının köken belirterek koruma altına alınması ve tüm dünyada fiyat avantajı elde etmesi suretiyle orman köylüsüne ve ülke ekonomisine ilave katma değer sağlayacak olması çalışma azim ve şevkimizi arttırarak ilave motivasyon sağlayan bir unsur olarak hep yer alacaktır.” 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Aaaa 1 hafta önce

Köylüye kazanç getiren defne yaprağı için tüm yetkililere teşekkürler keşke kilo bazındaki fiyat için sabit bir ücret belirtilse köyümüzde kilosu 3.5 alınırken bir alt köyümüzde 4 liraya alınıyor hatta 5 lira alınan köyler dahi varmış yine pastanın en büyük diliminin aracı aldığı bir sektör

banner228

11 ilde FETÖ operasyonu başladı

Haberi Oku