Deniz Yavuzyılmaz, yerel basına sahip çıktı:  'Borçlar ertelensin!”

Deniz Yavuzyılmaz, yerel basına sahip çıktı:

“Borçlar ertelensin!”

Ekonomik zorluklarla mücadele eden yerel basına, CHP Zonguldak Milletvekili  Deniz Yavuzyılmaz sahip çıktı. Yerel basının kentin gözü, kulağı ve sesi olduğuna vurgu yapan Yavuzyılmaz, en azından eknomik krizden çıkıncaya kadar basın kuruluşları için borçlarda ertelemeye gidilmesi önerisinde bulundu.  

Resmi ilan kesintilerinin kriz sonuna kadar ertelenmesinin önemine vurgu yapan Yavuzyılmaz ayrıca Belediye Meclisi Toplantılarının sonuçlarının da yerel gazetelerde resmi ilan olarak yayınlanmasını ve buradan da yerel gazetelere ekonomik gelir sağlanması önerisinde bulundu.  

Yavuzyılmaz’ın açıklamasında şunları söyledi:

“Ülkemizin her şehrinde yerel basın büyük bir borç batağı içinde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Gazete patronları gazetesini çıkaramaz noktaya geldiği gibi değerli gazeteci kardeşlerimiz de işsizlik tehdidi altında mesleklerini icra etmeye çalışıyorlar. Sadece son bir haftada ekonomik nedenlerden dolayı Türkiye’nin çeşitli illerinde çok sayıda yerel gazete kapandı. Yerel basın kağıt zamları, ekonomik daralma, girdi maliyetlerindeki artış gibi çok sayıda sıkıntıyla boğuşurken ekim ayında meclise gelecek olan Yargı Reformu paketiyle birlikte icra ilanlarının gazetelerde yayınlanması zorunluluğunun kaldırılacak olması da yerel gazeteleri tamamen bitirme noktasına getirecektir.

“YEREL BASIN KENTLERİN GÖZÜ KULAĞI, SESİDİR”

Yerel basın kentlerin gözü, kulağı, sesidir. Bugün yerel basına sahip çıkmayacaksak, ne zaman sahip çıkacağız? Öldükten sonra mı! Yerel basın yok edilmek isteniyor Yerel basın kuruluşları susturuluyor, yaşam hakları ellerinden alınıyor, kapatılıyor, adeta yok edilmek isteniyor. Hem demokrasi için hem ifade özgürlüğü için hem de kentler için yerel basın çok kıymetlidir. Gazeteler bir yandan krizden çıkış yolu ararken, bir yandan da AKP hükümeti boş durmuyor, bu gazetelere yeni bir darbe vurma hazırlığı yapıyor. AKP tarafından icra-iflas ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmamasına yönelik kanun teklifi getirilmesi planlanıyor. Bu teklif yasalaşırsa Anadolu basını tamamen yok olacaktır.

KRİZDEN ÇIKINCAYA KADAR BORÇLAR ERTELENSİN

 Ekonomik krizden çıkıncaya kadar bu karar ertelensin. Resmi İlan alan gazetelerden 1 Temmuz itibarıyla “Borcu yoktur” yazısı istenmiştir ve borcu olan gazetelerin ilan gelirleri kesilmeye başlanmıştır. Borcu yoktur yazısı isteği; ekonomik krizden çıkıncaya kadar yeniden ertelenmelidir. Aldığı resmi ilanların parası borçlarına kesilirse yerel gazeteler zaten sponsor bulmakta zorlandıkları için kapılarına kilit vuracaktır. Borcu yoktur yazısının ertelenmesi, kesintilerin ortadan kaldırılması ve icra ilanlarının yayınlanmaya devam etmesinin dışında Belediye Meclisi Toplantıları kararlarının da yerel basına resmi ilan şeklinde verilmesi ve yerel basına buradan da ekonomik kaynak sağlanması gerekmektedir. Yerel basına sahip çıkmak, demokrasiye sahip çıkmaktır!”

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Valilik'ten "dolandırıcılık"...

Haberi Oku