E-imardan sonra e-devlet entegrasyonu da tamam

Çaycuma Belediyesi akıllı belediyecilik uygulamalarında önemli mesafeler kat etmeye devam ediyor. Yakın zamanda hizmete alınan e-imar uygulamasının ardından şimdi de e-devlet entegrasyonu tamamlandı.  Buna göre vatandaşlar Çaycuma Belediyesi ile ilgili birçok işlemi e-devlet kapısı üzerinden yapabilecek, borç sorgulayıp arsa rayiç değerleri hakkında bilgi alabilecek. Kısa süre sonra hizmete girecek bir diğer uygulama ile de Çaycuma Belediyesine yapılacak tüm ödemeler e-devlet üzerinden yapılabilecek. 

 

İMAR PLANI SAYISAL HALE GETİRİLDİ

Faaliyete giren e-imar uygulaması için uzun süre numarataj çalışması yapan Çaycuma Belediyesi Emlak Müdürlüğü ekipleri ilçedeki tüm adresleri güncelleyerek, belediyenin elindeki bilgilerle kadastro bilgilerini birbiriyle uyumlu hale getirdi.  Ardından oluşturulan veri tabanı üzerine de imar planı sayısal hale getirilerek hizmete sunuldu. Yapılan uygulama ile vatandaşlar ihtiyaç duydukları imar planı bilgilerine web tabanlı platformdan harita destekli olarak ulaşabiliyor. Arsalarla ilgili çeşitli sorgulamalar yapabiliyor, sistem üzerinden ada, pafta ve parsele göre aramalar gerçekleştirerek arsanın imar durumu hakkındaki bilgilere ulaşabiliyor. 

 

PEK ÇOK BELEDİYEDE BULUNMUYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Akıllı belediyecilik yolunda çok önemli bir adım daha atarak e-devlet entegrasyonunu tamamladık. Öteden beri sürekli artan şekilde akıllı belediyecilik alanında uygulamalarımız vardı. Belediyemizin internet sayfasından vatandaşlarımız borçlarını sorgulayabiliyor, online ödeme işlemleri yapabiliyor, tahakkuk bilgilerine erişip istek ve şikayetlerini göndererek takibini yapabiliyordu. Pek çok il ve ilçe belediyesinde bile yokken bizde olan bu hizmetlerin yanına kısa bir süre önce e-imar uygulamasını da ekledik.  Şimdi de entegrasyonun tamamladığımız uygulama ile vatandaşlarımız, birçok hizmete e-devlet kapısı üzerinden ulaşabiliyor. Bu kapsamda altyapı çalışmalarımızı tamamladık ve bugün itibarıyla hizmete başladık” dedi.

 

MOBİL TELEFONLAR ÜZERİNDEN DE HİZMET SUNULACAK

E-devlet üzerinden verilen hizmetleri de sıralayan Kantarcı, “Bu işlemler Türksat üzerinden yapılıyor. Türksat şu anda arsa rayiç değeri sorgulama, beyan bilgileri sorgulama, sicil bilgileri sorgulama, tahakkuk bilgileri sorgulama, tahsilat bilgileri sorgulama servislerimizi hizmete açtı. Bunların dışında hali hazırda testi devam eden hizmetlerimiz Türksat tarafından e- devlete entegre edilerek hizmete açılacak. Uygulama kısa zaman sonra mobil telefonlar üzerinden de hizmet vermeye başlayacak. Bölgemizde birkaç belediyenin başarabildiği bu entegrasyonu Çaycuma Belediyesinin de tamamlayarak örnek olması beni çok mutlu etti. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yakında tüm ödemelerini de buradan yapabilecek olan vatandaşlarımız, bir tuşla belediyedeki neredeyse tüm işlerini görebilecek. Halkımıza hayırlı olsun” dedi

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Nusretbecene 6 ay önce

6363

banner228

Kozlu'da yangın

Haberi Oku