Ecevit'in adını anmayan Ecevit Üniversitesi
Ecevit’in adını anmayan Ecevit Üniversitesi

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in adını taşıyan üniversitenin, Ecevit’le ilgili hiçbir şey yapmaması dikkat çekiyor.

1992 yılında ülkenin birçok ildeki 28 üniversite ile birlikte kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin adı, 2012 yılında, Bülent Ecevit Üniversitesi olarak değiştirildi.  İsim değişikliğinin üzerinden 7 yıl geçmesine ve geçen sürede iki rektör değişmesine karşın, üniversite, adını taşıdığı kişiyle ilgili hiçbir çalışma yapmıyor. Bun yapmayan üniversitede Zonguldak için önemli bir isim olan Bülent Ecevit’in kim olduğuna dair en küçük bir tanıtım köşesi bile bulunmuyor.  Öte yandan, rektörlükçe, Ecevit’in ölüm ya da doğum günlerinde hiçbir şekilde anma toplantısı da yapılmadığı gibi, bir açıklama ya da mesaj da yayımlanmıyor. Eski bir başbakanlarımızdan olan ve uzun yıllar Zonguldak milletvekilliği yapmış Bülent Ecevit’in kimliği ve kişiliği konusunda, okul öğrencilerinin, üniversite aracılığıyla, en küçük bilgiye ulaşması mümkün görünmüyor.

ECEVİT’E VE KENTE KARŞI NEZAKETSİZLİK YAPILIYOR
Rektörlüğün bu vefasız tavrı kamuoyundan da tepki çekerken, konunun tamamen siyasi olduğu yorumları yapılıyor. Daha isim değişikliği sırasında, diğer üniversitelere siyasal kimliği olan başka kişilerin isminin verilmesine yönelecek tepkiyi önlemek amacıyla Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin adının Bülent Ecevit olarak değiştirildiğini anlatan çevreler, rektörlüğün suskunluğunun da bunu kanıtladığını ifade ediyor. Bülent Ecevit Üniversitesi rektörünün bu tavrıyla hem Ecevit’e hem de kente karşı nezaketsizlik yaptığını da ifade eden çevreler, “Bülent Ecevit birilerinin beğenip beğenmediğine bağlı olmaksızın bu kentin bir değeridir. Adı Zonguldak’la, maden işçileriyle özdeşleşmiştir. Adını verdiği kurumun onun yıldönümünde olsun bir taziye mesajı yayımlamamış olması en ufak deyimle nezaketsizliktir” diyor.  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
6778 12 ay önce

zonguldak'mıza karaelmas ismi yakışır.

Misafir Avatar
67 12 ay önce

imam hatipli normal değil mi liyakat sız bir şekilde görev alırsa ilk gününde kaç lira maaş alacağını soran bir adam dan ne beklersin

Misafir Avatar
DEMİR K. 12 ay önce

zonguldağin si̇mgesi̇ karaelmastir.olan i̇smi̇ deği̇şti̇rmek bence zonguldak halkina yapilan bi̇r saygisizliktir bu tür i̇si̇mleri̇n ankaradan veri̇lmesi̇ni̇ doğru bulmuyorum.

Misafir Avatar
ali dayı 12 ay önce @DEMİR K.

kesinlikle katılıyorum.

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Hoca 12 ay önce

Allah,cc,insana kalbine göre versin.ne diyelim.ne yapalım.Allah diyor ki, bazı gözler vardır görmez, bazı kulaklar vardır duymaz.herşeyin özeti bu aslında.hayirli günler dilerim efendim.

banner228

İki otomobil çarpıştı: 3 yaralı

Haberi Oku