Eski Yarsav Başkanı Eminağaoğlu: '17 Şubat Dönüm Noktasıdır'
Eski YARSAV Başkanı Ömer Eminağaoğlu, Zonguldak’ta katıldığı “Türk Medeni Kanunu, Kulluktan Yurttaşlığa Geçişin Öyküsü” konulu söyleşide “Türk Medeni Kanunu”nu anlattı.
Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin 90. yıldönümü nedeniyle ADD Zonguldak Şubesi tarafından TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nda söyleşi düzenlendi. Davetlilerin katıldığı söyleşide eski YARSAV Başkanı Ömer Eminağaoğlu da “Türk Medeni Kanunu”nu anlattı.
“Kulluktan Yurttaşlığa Geçişin Öyküsü” konulu söyleşide konuşan Eminağaoğlu, geçmişten günümüze gelen süreci de şöyle aktardı:
“Bu gün 17 Şubat, Türkiye’de hukuk yönünden bir dönüm noktasıdır. Genç Cumhuriyet, kurulduğunda o cumhuriyetle yeni bir sayfa açılmıştı. Çünkü artık yeni bir hukuk sistemi ile o cumhuriyet yoluna devam etmişti. Cumhuriyet öncesinde hak sahibi olmayan, haklarını kullanmayan, kişi olmayan bir kitle değil gerçekten kendi haklarıyla var olan insan olmanın bilinciyle her türlü hakkını kullanabilen kul olmaktan kişi olmaya geçme isteğini koyan bir irade ile yeni bir hukuk sistemi açılmıştı. Medeni Kanun bunun ilk sayfasıdır. Medeni Kanunun açtığı sayfa yeni Türkiye Cumhuriyetinde laiklik sayfasını açmıştır. Kadın ve erkeğin eşit olması eşitlik sayfasını açmıştır. Demokrasiye yönelik yeni bir sayfa yeni bir adım yönünden bir başlangıcı oluşturmuştur. Ve hukuk devrimleri yönünden de ilk temel yasa olma özelliğini taşır.”
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

DEVREK'İN ESKİ KAYMAKAMI ANNESİ VE KARDEŞİNİ...

Haberi Oku