FATİH PAFLAGONYA'DA...

15’inci yüzyıla ait haritada göründüğü gibi Paflagonya, Karadeniz'in kıyısında, Pontus ve Bitinya arasında kalan eski bir bölgedir.

 

Tarih öncesi dönemde, bugünkü Çaycuma'nın bir bölümünün de içinde bulunduğu bölgenin adı Paflagonya’dır. Paflagonya bölgesinin batı sınırını Filyos Çayı oluşturuyordu. Karadeniz kıyısındaki Tios (Filyos) bir Miletos kolonisiydi. Paflagonya bölgesine yerleştiği bilinen en eski topluluklar Frigya boylarıdır.

 

Amasra'ya kadar uzanan kıyı bölgesinin ve iç kesimlerin Osmanlı topraklarına katılması; Cenevizlilerin, Bizanslıların ve Candaroğullarının egemenliğinin kesin olarak sona ermesi Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451) oldu. Fatih Sultan Mehmet aynı zamanda Candaroğlu Beyliği'ni de ortadan kaldırdı.

 

Fatih’in 1460 yılında bu bölgeden geçişinden 560 yıl sonra Filyos önlerine (30 Haziran 2020) Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi 'Fatih', Karadeniz'de ilk kez gerçekleştireceği sondaj faaliyeti için Zonguldak'a gelmiş bulunuyor…

 

Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi 'Fatih', Karadeniz'de ilk kez gerçekleştireceği sondaj faaliyeti için son hazırlıklarını Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesi açıklarında sürdürecek Fatih Sondaj Gemisi, 15 Temmuz'da Ereğli ilçesi açıklarındaki 'Tuna-1' lokasyonunda sondaj faaliyetlerine başlayacak.

 

Alıntı: Yüksel Yıldırım

Zonguldak Nostalji

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ae 3 ay önce

Zonguldağın tarihini sürekli antik yunana dayandırmaya çalışan bu basını anlamakta zorlanıyorum. Buna göre yüz sene önce Atina Türklerin kontrolünde idi bu merak ne?????!!!!!!!!!

banner228

Fener kayalıklarından denize düştü... Ekipler...

Haberi Oku