FLAŞ HABER
Fener'in ışıkları söndü...Ayı Semih'i Kaybettik...

Zonguldak'ın asırlık Deniz Feneri, öksüz kaldı...                         

1908 yılında inşaa edilen Zonguldak Feneri'nin üçüncü kuşak ve son görevlisi Ayı Semih lakaplı Semih Algır hayatını kaybetti.  1908’den beri gemicilere ışık olan Zonguldak Deniz Feneri'nin ilk çalıştıran iki kızkardeşmiş. 1940’lı yılların sonunda el değiştirmiş ve bayrağı ‘Mehmet Nafiz Ersöz’ teslim almış. 2010’da yapılan satış ihalesine kadar da torunu ‘Semih Algır’ tarafından işletilmiştir.

Fener’in ışıkları söndü…

Fenerler, denizciler için umudun ve kavuşmanın simgesidir. İlkel şartlarla yapılan denizcilikte, kaptanlar için bir mutluluktur deniz fenerleri, hoş geldin mesajını önce deniz fenerleri verir, kaptanlara ve yolcularına.

1908 yılından beri kaptanlara umut veren Deniz Feneri’nin ışıkları söndü.

Denizcilere ışık saçan Fener Mahallesi’ndeki deniz fenerinin son emektarı Semih Algır’ın gözlerindeki ışık söndü. Kaptanlar artık sadece geride bıraktığı deniz fenerinin ışığıyla yön bulacaklar.

1908’yılından beri umuda ışık saçan Zonguldak deniz fenerini ilk çalıştıran iki kız kardeşmiş; bakımı, temizliği ve kesintisiz çalışması onların sorumluluğu altında kalmış, 1940’lı yılların sonunda el değiştirmiş ve bayrağı Mehmet Nafiz Ersöz teslim almış, 2010 yılında yapılan satış ihalesine kadar da torunu Semih Algır tarafından işletilmiş. Deniz feneri emektarları teknolojinin ve vefazıslığın kurbanı olmuşlardır. Tamamıyle otomatikleşen sistemler ve cihazlar sayesinde uydudan kontrol edilen sistemlerle çalışan  fenerler denizcilere, umut ve kavuşmanın  sevincini yaşatırken,  bakıcılarına da ayrılığın ve vefasızlığın hüznünü yaşatmışlardır.

Deniz Feneri’nin son işletmecisi Semih Algır yakalandığı amansız bir hastalık sonucu hayatını kaybetti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

O da koroya katıldı: “Gün zillet ittifakına...

Haberi Oku