Gıda harcaması içerisinde en fazla payı et, balık ve deniz ürünleri aldı

TÜİK'e göre gıda harcaması içerisinde en fazla payı et, balık ve deniz ürünleri aldı. Hane halkı Bütçe Araştırması, 2019 yılı sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının 20,8’ini gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu.

 

Hane halkı Bütçe Araştırması, 2019 yılı sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının 20,8’ini gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu.

 

Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı 19,4 ile et, balık ve deniz ürünleri alırken, bunu 17,8 ile ekmek ve tahıllar, 16,6 ile sebzeler, 13,9 ile süt, peynir ve yumurta izledi. En düşük paya sahip harcama grupları ise, 2,3 ile diğer gıda ürünleri, 3,2 ile kahve, çay ve kakao, 3,8 ile alkolsüz içecekler olarak sıralandı.

 

Toplam tüketimde gıdanın payı hanelerin gelir düzeyine göre değişiyor

 

Araştırma sonuçlarına göre, en düşük gelire sahip 20’lik gelir dilimindeki haneler toplam tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceklere 30,7 pay ayırırken; en yüksek gelire sahip 20’lik gelir dilimindeki haneler 15,3 pay ayırdı.

 

Yüksek gelirli hanelerde et, balık ve deniz ürünlerinin payı, düşük gelirli hanelerde ise ekmek ve tahılların payı daha yüksek

 

En düşük gelire sahip 20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının 19,9’unu ekmek ve tahıllar, 18,8’ini sebzeler, 17,3'ünü ise et, balık ve deniz ürünleri oluşturdu. En yüksek gelire sahip 20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının 21,1’ini et, balık ve deniz ürünleri, 15,6’sını ekmek ve tahıllar, 14,4’ünü sebzeler oluşturdu.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Yavuzyılmaz’dan İktidara “Kul Hakkı Yemeyin”...

Haberi Oku