GMİS: 'SOMA MADEN ŞEHİTLERİNİ  UNUTTURMAYACAĞIZ”

            Genel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu, 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma faciasında hayatını kaybeden 301 maden şehidini saygı ve rahmetle andı.

          
            Soma Faciası’nın yıldönümü nedeniyle yapılan açıklama şöyle:

 

            “13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde özel şirketin işlettiği bir maden ocağında ülkemiz madencilik tarihinin en büyük faciası meydana geldi. 301 madenci kardeşimiz hayatını kaybetti.

 

            Tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve madencilik camiamıza başsağlığı diliyoruz.

 

             Soma Faciası sonrasında madencilik sektörümüzde yasal düzenlemeler yapılarak hem iş sağlığı ve güvenliği önlemleri arttırıldı hem de şehit madencilerin yakınlarına ve çalışmakta olan madencilere yeni sosyal haklar sağlandı.

 

            Soma Maden Şehitlerimizin ailelerine sağlanan hakların, tarih sınırlaması olmaksızın tüm Zonguldak Havzası Maden Şehitlerinin ailelerine de sağlanması konusundaki taleplerimizi ve mücadelemizi sürdürüyoruz.

 

            Biz bugün maden çalışanları olarak yeraltında çalışan arkadaşlarımız için en düşük ücretin iki asgari ücret olarak belirlenmesini ve çalışma süresinin 37.5 saate indirilerek hafta tatilinin 2 güne çıkartılmasını memnuniyetle karşıladık. Ancak bu kazanımların bedelinin Soma’daki arkadaşlarımızın hayatları olduğunu bilmek her zaman bizi büyük bir sorumluluk altında bırakmaktadır.

 

            Tüm maden şehitlerimiz gibi Soma’daki ve Ermenek’teki maden şehitlerimizi de unutmayacak, unutturmayacağız. Tüm maden şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”

(Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Sahte genel maden iş sendikası 3 hafta önce

Show yapmanıza gerek yok. Siz önce 1992 yılında kozlu daki madencilerin yakınlarına kanunen şehitlik haklarını alın. Utanmasını bilin.

banner228

Seyehat kısıtlaması yarın gece kalkıyor

Haberi Oku