Greepeace'den Eren'e şafak baskını
Eren Enerji’ye ait limana Zodyak botlarla giren eylemciler yükleme vinci, lavuar bandına “Kömür öldürür” yazılı pankart asarken, iki ayrı gemiye de aynı yazıyı boyayla yazdılar. Güvenlikçilerin sert müdahalesiyle karşılaşan 21 eylemciden 16’sı gözaltına alındı. Kilimli Polis merkezindeki ifadelerinin ardından 15 eylemci serbest kalırken, bir eylemci Alman uyruklu olduğu için gözlem altına alındı. Öte yandan eylem sonrası limandaki çalışmalar durduruldu. Eylem sırasında limandaki gemilerin girişine yardım eden botlar eylemciler ve gazetecilerin bulunduğu Zodyak ve tekneyi ıslatarak liman dışına çıkarmaya çalıştı. Kovalamaca yaklaşık 3 saat sürdü.

Greenpeace’den dün gazetelere eylemle ilgili şu açıklama gönderildi:

21 Greenpeace eylemcisi, Zonguldak’taki Eren kömürlü termik santral limanında, kömürün insan sağlığına etkilerine karşı eylemdeydi. Santralin limanında kömür boşaltan bir vince ve santrale kömür taşıyan bantlara tırmanan eylemciler “Kömür varsa sağlık yok” ve “Kömürü durdur” yazılı pankartlar açtı. Greenpeace eylemcileri ayrıca, limana kömür taşıyan iki geminin üzerine “Kömür öldürür” yazdı. Güvenlik görevlilerinin sert müdahalede bulunduğu barışçıl eylemde şu ana kadar 5 eylemci gözaltına alındı. Eylem sonrası limandaki çalışmalar durduruldu.

Eylemcilerin amacı, buradaki kömür nakliyesini durdurarak, bu sürede kömürün insan sağlığına vereceği zararı engellemek ve halk sağlığını koruma konusunda Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırmak

Sağlık Bakanlığı söz sahibi olmalı

Kömürlü termik santrallerin yarattığı kirlilik sebebiyle Zonguldak’ta çevre ve insan sağlığının ciddi bir risk altında olduğunu ifade eden Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, “Zonguldak Çatalağzı’nda, kömürlü termik santraller nedeniyle hava kalitesi zaten insan sağlığını tehdit eden boyutlarda. Üstüne üstlük bu bölgede yeni santral planları yapılıyor. Bu sadece Zonguldak’ın sorunu değil. Bu, bütün Türkiye’nin sorunu. Çünkü Türkiye’de planlanan 80 yeni kömürlü termik santralin hepsi yapılırsa kömürün neden olduğu astım, kanser ve kalp rahatsızlıkları dramatik biçimde artacak. Halk sağlığını böylesine tehdit eden bir konuda, Sağlık Bakanlığı muhakkak söz sahibi olmalı. Endüstri ve enerji projelerine dair planlama süreçleri tekrar gözden geçirilmeli ve sağlık açısından da değerlendirilmeli. Bugün sağlığımızı ve temiz hava soluma hakkımızı korumak için bu eylemi yapıyoruz. Sağlık Bakanı’nı harekete geçmeye çağırıyoruz. Hava kirliliğine yol açarak hayatı tehdit eden projelerin planlama, izin ve denetim süreçlerinde Sağlık Bakanlığı’nın karar verici kurumlardan birisi olmasını istiyoruz” dedi.

Mart 2014 tarihinde Zonguldak’ın Çatalağzı ilçesinde hava kirliliğine ilişkin yapılan 5 günlük ölçümün sonuçlarına göre, insan sağlığına zarar veren partikül madde (PM 2,5) ortalaması Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenilir olarak belirttiği limitlerin üç katı.  

Sessiz Katil

Greenpeace’in, Stuttgart Üniversitesi ile birlikte hazırladığı ‘Sessiz Katil’ raporuna göre, 2010 yılında var olan kömürlü termik santraller nedeniyle 7900 kişi hayatını kaybetti. Zonguldak ve Amasra’da çalışmakta olan santrallere planlanmakta olanlar da eklendiği zaman yılda toplam 4700 yaşam yılı kaybına neden olacak.

Rainbow Warrior, kömüre karşı turuna devam ediyor

Greenpeace Akdeniz, Rainbow Warrior Türkiye turu kapsamında, kömürlü termik santrallerin sağlık etkileri konusunda Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçmeye çağırıyor. Kampanyaya destek vermek isteyenler, www.birgunver.org üzerinden, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na bir çağrı metni göndererek, halk sağlığını tehdit eden enerji projelerinin planlanma, izin ve denetim süreçlerinde Sağlık Bakanlığı’nın karar verici bir kurum olmasını talep ediyor.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

CAMİ AVLUSUNA SIĞMADILAR

Haberi Oku