FLAŞ HABER
Hem yürüdüler hem eğlendiler...
 

Şenlik havasında yürüyüp eğlendiler

Zonguldak’ın Kilimli İlçesinde ‘sağlık için her gün 10 bin adım at yürüyüşü’, renkli görüntülere sahne oldu. Halat çekmeden ip atlamaya, çuval yarışından koşuya her türlü aktivitenin yapıldığı programdan vatandaşlar da memnun kaldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı “ kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yürüyüş düzenlendi. Kilimli İlçe Merkezinde başlayan yürüyüşe kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi gönüllüleri, Kilimli Spor Lisesi ve Ortaokul öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenlik havası içersinde düzenlenen yürüyüş sonrasında bir dizi etkinlik yapıldı. Kilimli futbol sahasında düzenlenen etkinlikte Koşu yarışması, Çuval yarışması, Matrak Osmanlıcada Cenk Sanatı oyunu, Halat Çekme, İp Atlama, Voleybol ve Futbol müsabakaları yapıldı. Yapılan müsabakalar sonrasında dereceye giren sporculara İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nalan Güven Aktunç çeşitli spor malzemeleri hediye ederken, İlçe Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü de madalya ile ödüllendirdi.  

“AMACIMIZ SAĞLIKLI YAŞAMIN TEŞVİK EDİLMESİ”

Program sonunda konuşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nalan Güven Aktunç, “Amacımız sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi, obezitenin önlenmesi, toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılmasıdır. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorundur. Hepimiz biliyoruz ki sağlıklı bireyler sağlıklı toplumları oluşturur. Fiziksel aktivite hem fiziksel hem de ruhsal sağlığın geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttırmıştır. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsizlik dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında 4. sırada yer almaktadır. Fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılabilmesi için çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel bir yaklaşım gerekmektedir. Bu nedenle bugün ilçemizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikteyiz. Sağlığımızı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir” dedi.

Yapılan etkinlikten memnun kalan vatandaşlar da “Biz burada sadece yürüyüş yapmadık. Piknik havasında her türlü etkinliği yaptık. Çok eğlendik. Bu programı düzenleyenlere teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.                                                                                                

 

 

                                                                                              

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner243

Fevkani Köprü bir planlama ve mühendislik...

Haberi Oku