İŞTE ZONGULDAK'IN BAKACAK'I…

İnsanlar, yapılacak güzel bir seyir terası(işaretli yer) ile Kapuz koylarına ‘bakacak’ olsa fena mı olur? Masmavi Karadeniz ile yemyeşil doğanın birleştiği doğal güzellikleri seyretme imkânı sağlayacak bir seyir terasının yapılması isteniyor.

Yazarımız Murat Ekrem Zaman'ın kalemi ve fotoğrafıyla dile getirdiği seyir terası, diğer adıyla 'Bakacak'ın hikayesi ve bu güzergahta yaşanan acı olayları gün yüzüne çıkardı. 

Sessiz grupların da sesi olmaya çalışmak...

Unutulmaya yüz tutmuş olayların fotoğrafını çekmek..

yaşananların zihnimizde sürmesini sağlamak ve geleceğe taşımak...

Bizden, içimizden olan.

bizi acıtan, içimizi sızlatan olaylar da var.

Üzse de, acılar tazelense de

Tarih: 4 Mart 1965. O tarihte, Kapuz ilkokula giden bir çocuk olmama karşın olayı hatırlıyorum. Benden bir kaç yaş büyük mahalle abilerim de sanat okuluna gidiyordu. Uzun zaman konuşuldu olaylar. İşte olayın olduğu yer paylaştığım fotoğrafta görülen, Kapuz'a giden yol üzerinde denize kadar uzanan 100 metre yüksekliğinde bir uçurum.

Burası Zonguldak'ın bakacağı aslında. (Burada bir BAKACAK yapılması gerektiğini de yeri gelmişken belirtmek isterim) Filyos'a kadar uzanan doğa güzellikleri solunuzda, Kozlu'ya kadar uzanan doğa güzellikleri de sağınızda görebilirsiniz. Türkiye'de, hatta dünyada en güzel görüntülerin fotoğraflara yansıtıldığı yer burası.

1960'ların başında Kapuz yolu yapılırken yolun falez tarafındaki bu kısımda bilinçli olarak oldukça geniş tutulmuş yürüyüş yolu. Yukarıda anlattığım güzelliklerin görülmesi için...

4 Mart 1965 tarihinde, Erkek Sanat Enstitüsü - Motor Bölümü, tamir ettikleri bir jeeple deneme sürüşü yapmak istemişlerdi. Üç öğretmen ve üç öğrenci arabaya binerek arabayı Kapuz yoluna sürmüşlerdi. Arabayı Motor Bölümü öğretmeni Mustafa Küçüktürer kullanıyordu.

Deneme aracıyla yukarıda ayrıntılı olarak sözünü ettiğim BAKACAK'a geldiklerinde, geniş yolda geri dönmek istediler. Olmadı dönemediler. Buradan araba uçuruma yuvarlandı.

Motor Bölümü öğretmeni Mustafa Küçüktürer ile

öğrencilerden;

Hüseyin Eraslan

Yaşar Öner

öldüler.

Bir gün sonra da hastanede yatan öğrenci Vedat Ercan öldü.

iki öğretmen de yaralı kurtuldu.

Bu çocuklar henüz 15 yaşlarındaydı.

Bir öğretmen üç öğrencinin ölüm uçurumu bu BAKACAK.

Acılar tazelense de anılar üzse de... 

(Murat Ekrem ZAMAN)

Anahtar Kelimeler
Bakacak Seyir Terası
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Trabzonguldak 6 ay önce

Süper olur,harika olur, mükemmel olur.bu tür seyir terasları,cam teraslar, uygun olmayan,seyri kısıtlı yerlere yapılıyor da neden bu güzelim doğa harikası olan sahillerinde yapılmasın.düşünün Emirgan, ın pozisyonu ile eşdeğer bir konumda bu teras yapılırsa düşünün siz manzarayı.tek kelimeyle harika olur.

banner243

banner228

Devleti babalarının çiftliği yaptılar

Haberi Oku