FLAŞ HABER
'İstihdam politikaları engellilerin iş sahibi olmasını sağlamaktan uzak'

Demokrasi ve Atılım(DEVA) Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Bozkurt, istihdam politikalarının engellilerin iş sahibi olmasını sağlamaktan uzak olduğunu belirterek, tüm engellerin kalktığı günün gelmesi dileğinde bulundu.  

Başkan Bozkurt'un açıklaması şu şekilde:

"İstihdam politikaları engellilerin iş sahibi olmasını sağlamaktan uzaktır. Kamu ve özel sektörde engelli kontenjanları doldurulamamış, serbest meslek sahibi engelli bireylerin sorunlarına yönelik olarak hiçbir adım atılmamıştır.Yine, her bireyin temel ihtiyaçlarının iş, eş, aş ve eğitim olduğu gerçeğini öne aldığımızda ne yazık ki temel yasa değişikliklerinin engellilerimizi toplum hayatına kazandırmadığını ve hatta uygulama eksiklikleri ve yönetmelik değişiklikleriyle engelli insanlarımıza yeni yeni engeller oluşturulduğunu, adeta evlerine hapsedilerek yazılı kurallara bağlanmayan cezaevleri meydana getirildiğini üzülerek görmekteyiz.

Şöyle ki; Ülkemizde 12 milyon engelli ve 10'a yakın engel grubu vardır. Engelliler özellikle; erişebilirlik, eğitim, sağlık, toplu taşıma ve istihdam konularında önemli sorunlar yaşamaktadırlar. Engelli bireylerin rehabilitasyon hizmetleri, yardımcı cihaz, tıbbi sarf malzemesi vb. hayati öneme sahip ihtiyaçlarının karşılanmasında sorunlar vardır. İşverenler, engelli yurttaşları istihdam etmeyi tercih etmemektedirler. İş Kanunu, 50'den fazla kişinin çalıştığı işletmelerde yüzde 3 engelli kotasını zorunlu kılıyorsa da, bazı işverenlerin idari para cezasını ödemeyi göze alarak engelli işçi çalıştırmadıkları da bir gerçektir. İstihdam edilen engelli yurttaşlar ise çalışma koşulları nedeniyle işyerlerinde uzun süreli çalışamamaktadırlar. Devletin, sosyal devlet ilkesi gereği engellilerin önlerindeki tüm engelleri kaldırması, gereken tedbirleri alması, kurallara uymayanlara daha ağır cezalar vermesi gerekmektedir.Engellilerin, yalnızca “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” gibi özel günlerle sınırlı kalacak şekilde hatırlanmaları hiç şüphesiz engellilerin sorunlarını çözmeye yetmeyecektir. Bu bir şefkât, ahlâk, empati, zor durumdakine yardım sorunu değil, bir hakkın tanınıp teslim edilmesi sorunudur. Sorun sosyo-ekonomik, politik ve kültürel alanda sağlanacak iyileşmeyle doğru orantılı olarak çözümlenebilir. Çözümün itici gücü devlet erkinin iradesi, nitelikli örgütlenme ve toplumsal farkındalığın sağlanmasıdır.

Bu vesile ile; Biz Deva Partisi olarak Zonguldak’taki gerçeklerin ve çözümlerin farkındayız. Engelsiz bir yaşam için  halkımızın iradeyi bize teslim edeceği günü iple çekiyoruz.

Tüm engelli vatandaşlarımızın özel gününü kutluyor, engellerin kalktığı, kaldırılamadığı durumlarda ise engellerin en aza indirildiği günlere hep birlikte ve el ele yürümeyi diliyoruz." (Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Sağlık Bakanı Koca açıkladı!

Haberi Oku