KAHVECİ: HÜKÜMET ZAMMINI KABUL ETMİYORUZ

Zonguldak Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Metin Kahveci, iktidarın kamu emekçilerine verdiği zammı kabul etmediklerini belirterek, "AKP iktidarının; ekonomik kriz ve pandemi salgınının ağır şartlarında asgari yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine, emeklilere ve işçilere acı reçete dayatmasını kabul etmiyoruz. İhtiyacınız varsa bu zammı alın cebinize  koyun diyoruz." ifadesini kullandı.

 

Zonguldak Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından Madenci anıtında basın açıklaması yapıldı. Enflasyonun yüzde 14,6 olduğu, asgari ücrete yüzde 21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda, kamu emekçilerinin maaşlarının  yüzde 3+4,37 oranı ile sefalet koşullarına mahkum edildiğini savunan Kahveci, bunun en hafif tabirle vicdansızlık ve adaletsizlik olduğunu kaydetti.  


        Kahveci'nin açıklaması şöyle:

"Açlık sınırının 3.146 lira yoksulluk sınırının 11.186 TL’yi aştığı bugünün koşullarında hiç kimsenin kamu emekçilerinin maaş artışlarında TÜİK vasıtası ile açıklanan sahte enflasyon rakamlarını reva görmeye hakkı yoktur.

Pandemi ile artan hayat pahalılığını görmezden gelenler geçtiğimiz “toplu sözleşmede” Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile 2021 yılı için %3+3 oranında maaş artışına mahkum etmişlerdir.  Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Memur maaşları erimekte alım gücü düşmektedir.  Memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir.

TÜİK, sepet oyunlarıyla enflasyonu eksik hesaplayarak, kötü ekonomi yönetiminin yol açtığı yüksek enflasyonu gizleyerek bütün faturayı kamu çalışanlarına ödetmektedir. Halkın; çarşıda, pazarda karşı karşıya kaldığı gerçek enflasyon yüzde 45 civarındadır. 

Milyonlarca kamu emekçisi, emeklisi ve ailelerini sevindirecek ve her dönem yaşadığımız kayıplarını giderilmesini sağlayacak koşullar şunlardır:

AKP iktidarı ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir.

Kamu çalışanlarımızın kayıpları telafi edilmeli,  toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı ve memurlarımıza ek zam verilmelidir.

Kamu emekçilerinin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 45 oranında zam yapılmalıdır.

Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı %7,37 olarak ilan edildiği anlayışı terk edilmeli memurun aldığı %3 oranlı sefalet aldatmacasında vazgeçilmelidir.

Emekçilerin;  temel ekonomik sorunları arasında yer alan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek borçluluk gibi sorunlara kalıcı çözümler için kamucu politikalara dönülmelidir.

Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

Vergi dilimleri 15’ten yüzde 10 düşürülmelidir ve sabit tutulmalıdır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; sözde toplu sözleşme zammı ile enflasyon karşısında korkunç bir ezilme yaşayan tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret talebine sahip çıkmak için meydanlardayız ve bütün kamu çalışanlarını  birlikte eylem yapmaya çağırıyoruz..”  Özellikle yetkili sendika  Memur Sen görev ve sorumluluğunu yerine getirmemektedir. Buradan üyelerine sesleniyoruz. Yüzde 3 lük iyileştirmeye razı mısınız? Yarın emekli olduğunuzda emekli maaşlarınızı AKP mi verecek diye de sizleri vicdani sorumluluğa davet etmekteyiz? Kamu oyuna saygı ile duyurulur." (Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Belediye Başkanı Bozkurt Hocalı şehitlerini...

Haberi Oku