“KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”

Zonguldak İl Özel İdaresi yasal haklarını arayan ve direnen işçilerin sürgün edilmesine Yol-İş Sendikası Sekreteri Savaş Dırbalı’dan sert tepki geldi 

Genel 24.05.2021, 09:45 24.05.2021, 09:55
372
“KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”

Kazandıkları mahkeme kararından vazgeçmeyen işçilere yönelik mobbing, teddit ve şantaj uygulayan Zonguldak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güral Karayılmaz şimdi de kamu zararını gözetmeksizin  işçileri farklı yerlere sürdü. Yol-İş Sendikası Kastamonu 2 Nolu Şube Sekreteri Savaş Dırbalı işçilerin yer değişikliğine tepki göstererek, “Hukuk gasbı var. Artık sessiz kalmayacağız. Artık bilmelidirler ki korkunun ecele faydası yok” dedi. 

 Zonguldak İl Özel İdaresinin şirketi Personel A.Ş’de çalışan 237 kişiden 98’inin İş Mahkemesine açtığı davayı kazanması üzerine, Zonguldak İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz’ın işçilere davalarından vazgeçmeleri için mobbing uygulamıştı. İşçilere “Davanızı geri çekmezseniz, Temmuz’da sözleşmeniz yenilenmeyecek” diyerek tehdit eden Zonguldak İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, ilk etapta direnen 11 işçiyi farklı yerlere sürerek diğer işçilere gözdağı verdi. Karayılmaz’ın işçilerin görevden alma ve yer değişikliği hususunda Valilik makamına sunduğu “olur” yazısını vali adına kendisinin imzaladığı görüldü.
CHP: “DERHAL BU KARARDAN VAZGEÇİN”
CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Uzundal, karara tepki göstererek, “İşçi kardeşlerimizin mahkeme kararıyla kazandıkları haklarını vermek yerine onları davalarından vazgeçirmek için tehdit ve şantajla başladıkları tiyatroda farklı bir sahneye geçtiler. İşçi kardeşlerimizi oradan oraya sürdüler, bu aymazlıktır, hiçbir kamu yararı yoktur bilakis bu işçi kardeşlerimizi ilçeler arası karşılıklı takas etmek kamuyu zarara uğratmaktır. Bu işçilerimizin yol masrafları ve servis ücretleri kamunun cebinden çıkacaktır. Dolayısıyla Zonguldak’taki AKP zihniyeti bu kararlarından derhal vazgeçmelidir” dedi.
DIRBALI: “BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”
Yol-İş Sendikası Kastamonu 2 Nolu Şube Sekreteri Savaş Dırbalı işçilerin yer değişikliğine tepki göstererek, “İşçilerimizin yerlerinin değiltirilmesi hadisesi bardağı taşıran son damla oldu. Artık sessiz kalmayacağız. Bıçak kemiğe dayandı. Arkadaşlarımız hukuğa saygı duydukça bunlar üstlerine geliyorlar. Mobbing uygulamalar, baskılar ve yer değiştirmelerle bizleri yıldıracaklarını sanıyorlar ama yanılıyorlar. Bunların bu uygulamaları bizim ne kadar haklı olduğumuzun kanıtıdır. Ortada bir hukuk gasbı var. Mahkemenin kararını uygulayacakları yerde işçilerimize eziyet ediyorlar. Hak aramayı suç sayıyorlar. Hukuka müdahele ediyorlar. Elimizde Yargıtay onaylı kararlar var buna rağmen  bakanlığa gidip iptalini istiyorlar. Hukuk gasbı yapıyorlar. Bizi yıldıramayacaklar, işçilerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız. Artık bilmelidirler ki korkunun ecele faydası yok” dedi.

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (0)
16
kapalı