Lavuar Alanına gizli saklı ihale

Genel 07.02.2021, 21:15 07.02.2021, 21:24
3571
Lavuar Alanına gizli saklı ihale

ÖZEL HABER - Zonguldak’ın gündeminden düşmeyen Lavuar Alanı, TOKİ tarafından, 26 Şubat’ta ihale ediliyor. Ancak ihale kapsamında ne olduğunu, alanın ne şekilde düzenleneceğini birkaç kişiden başka hiç kimse bilmiyor. EKAP’ta bile bilgisi yer almayan ihale kapsamında hayata geçecek proje, adeta sır gibi saklanıyor.

 

Zonguldak Belediyesi tarafından Toplu Konut İdaresine (TOKİ) yaptırılacak Lavuar Alanı’nın ihalesi, 26 Şubat 2021 Cuma günü,  saat 14.00’de Ankara’da yapılıyor. Belgelerinde yalnızca “Müze ve Kütüphane İnşaatı” yazan ihale kapsamında, hangi işlerin yapılacağını kimse bilmiyor. Teknik detaylarla herhangi bir şartnameye ulaşmanın da mümkün olmadığı ihale kapsamında, Adliye karşısındaki Kömür Yükleme Tesisi (Rapid Şarjöman Yapısı) inşaatı ile Üzülmez’deki TTK’ye ait eski lojmanların altında bulunan ve Kültür Vadisi olarak adlandırılan alanın peyzaj düzenlemesi de bulunuyor. Tüm kamu ihalelerinin ilan edildiği EKAP’ta da hiçbir kayıt bulunmazken, TOKİ’nin sitesinde yalnızca konu başlığı yer alıyor. Öte yandan ihalenin bir de davet usulüyle yapılacak olması, Lavuar Alanı’nın adrese teslim olarak birilerine verileceği iddialarını da güçlendiriyor.

 

KELEŞ: “GELİŞMELER İHALENİN ADRESE TESLİM YAPILACAĞINI GÖSTERİYOR”

Konuyla ilgili Halkın Sesi’ne konuşan DEVA Partisi Zonguldak İl Başkanı Av. Fatih Keleş, kendilerinin konuyu yakından takip ettiklerini söyleyerek, şu ana kadar ortaya çıkan belgelerden adrese teslim ihale yapılacağını anladıklarını, projenin kapsamı konusunda hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi.  Keleş, “Şunu artık hepimiz biliyoruz ki, davet usulüyle yapılan ihale peşkeş çekme anlamına geliyor. Çünkü bu tip ihalelerin tamamı adrese teslim olarak birilerine veriliyor. Fener Mahallesi’nden de aynı kokular geliyor. Belediye Başkanı burada 20 milyonluk yatırım yapacaklarını açıkladı. Neyi yıkıp nereye ne yapacak da bu kadar parayı harcayacak? Hiçbir şeye dokunmayacağız diyor. 20 milyon lirayı çim biçme, çiçek dikme masrafı olarak mı kullanacak” dedi.

 

ÖZTÜRK: “KİMDEN NEYİ GİZLİYORSUNUZ?”

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk’se gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini söyleyerek, “Kentin en önemli kamusal alanında düzenlemeler gündemde ama bizim gibi sıradan insanları vatandaşları vaz geçtim,  bir avuç kişi dışında hiç kimse bir şey bilmiyor. Tümüyle şeffaf bir süreç işletilerek kamuoyunun çakılacak her çividen haberdar edilmesi gerekirken adeta yangından mal kaçırılıyor. Sayın Belediye Başkanına soruyorum, kimden neyi gizliyorsunuz? Yapılacak düzenlemeler hakkında kamuoyuna neden bilgi vermiyorsunuz? Şarjman Yapı ve Üzülmez Kültür Vadisi içinde yapılacak düzenlemeler de ihalenin içine sokulmuş. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna projelerin sunulup, onayını aldıktan sonra ihaleye çıkmanız gerekmiyor mu? Bu şekildeki kültür varlığı niteliğindeki yapılar etrafında hangi uygulamayı yapacaksınız? Bunları açıklamadığınız sürece töhmet altında kalmaktan asla kurtulamayacaksınız” dedi.

(Haber: Cevdet Akgün)


Yorumlar (0)
22
açık