Liglerle ilgili karar verildi!Maçlar başlayacak mı?
FUTBOLA GERİ DÖNÜŞ TARİHİ BELLİ OLDU 
Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)Başkanı Nihat Özdemir korona virüs nedeniyle ertelenen liglerin 12-13-14 Haziranda başlatacaklarını açıkladı. 
***************
Korona virüs nedeniyle ara verilen Türkiye futbol liglerinde 2019-2020 sezonunun akıbeti belli oldu. Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)Başkanı Nihat Özdemir, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir araya gelerek liglerin kaderini belirleyecek toplantıyı gerçekleştirmişti. TFF Yönetim Kurulu ile toplantı yapan Özdemir, 12 Haziran'da Süper Lig, TFF 1.Lig, TFF 2.Lig, TFF 3.Lig ve Bölgesel Liglerin  başlayacağını açıkladı.  Temmuz ayında da liglerin tamamlanmasını istediklerinin altını çizen Özdemir, ''Şimdilik olmak kaydıyla, ertelenen tüm profesyonel liglerimiz ve amatör liglerimizi 12-13 ve 14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık. 26 Temmuz'da da ligleri tamamlamayı planlıyoruz'' şeklinde konuştu. 
'Korona virüsü en az hasarla atlatmayı planlıyoruz''
Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)Başkanı Nihat Özdemir, korona virüs sürecini an az hasarla atlamayı planladıklarını söyleyerek, ''Corona Virüs salgını sürecini en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz. Yaşanan bu süreçten Türk futboluda haliyle etkilendi. Devletimizin aldığı kararla sportif kararları en erken alan ülkelerin başında geliyoruz. Ligleri erteledik. Şimdi 1,5 ay gibi bir zaman geçti. Futbol ailesi olarak dayanışma konusunda ve önlem konusunda gerekli önlemleri aldık. Devletimizin kararlarına harfiyen uyduğumuz gibi futbola dönüş için sağlık kurulu gerekli çalışmayı yaptı.Bugüne dek en sağlıklı şekilde liglerin tamamlanması için çaba gösterdik. Önce sağlık anlayışımızdan vazgeçmedik. Türk futbolunun selametini düşünerek hareket ettik.Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile yaptığımız toplada Süper Lig, 1, 2 ve 3’üncü lig temsilcileri ile toplatılar yaptık, UEFA ve FİFA ile görüşmeler yaptık. En son olarak Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile bir görüşme yaptık''dedi. 
''12,13 ve 14 Haziranda ligleri başlatacağız''
Liglerin 12,13 ve 14 Haziran başlatacaklarını ifade eden Özdemir, ''Bugün TFF yönetim kurulumuzla ilgili bir toplantı yaptık. Görevimizin sorumluluğunu biliyoruz. Tüm şartları göz önünde bulunarak yol haritası çizdik.Şimdilik olmak kaydıyla elimizde değişik senaryolarımızın bulunmakla birlikte Süper Lig 1, 2, 3 ve BAL’ın 12-13-14 Haziran tarihinde başlatma kararı aldık.Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu beraber yapacağı çalışmalar sonunda müsabakaların nasıl ve hangi şartlarda oynanacağına karar verecek''şeklinde konuştu.
''Ligleri 26 Temmuzda bitirmeyi planlıyoruz''
Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)Başkanı Nihat Özdemir, sezonu 26 Temmuzda bitirmek istediklerini belirterek, ''7 tane hafta sonu ve 1 tane hafta arası maçı oynayacağız. Sezonu 26 Temmuzda bitirmek istiyoruz.Ağustosa da sarkabilir. Bunlarla ilgili çalışma yapıldı. Ağustos ayını bir tatil dönemi veya başka şartları düşünerek sonra program yapacağız.UEFA bizden 25 Mayısa bütün liglerin bitmesini istiyor''diye konuştu.
''Ligleri tek şehirde oynatmak gibi düşüncemiz olmadı''
Ligleri tek şehirde oynatmak gibi bir düşüncekleri olmadıklarını ifade eden Başkan Özdemir, ''Kulüplerle ile devamlı görüşmeler yapıyoruz. Her zaman kulüplerle orta yol bulduk. Tek şehirde futbol oynamak gündemimize gelmedi.''
''18 takımdan 13-14''ü liglerin oynanmasını istiyor'
Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)Başkanı Nihat Özdemir, "Süper Lig'de 18 takımdan 13-14''ü liglerin oynanmasını istiyor. 1. Lig'den 11 takım ligin oynanmasını istiyor. 2. Lig ve 3. Lig'lerde 90 takım var. %73 ligin oynanmasını istemiyor, ancak %27 oynanmasını istiyor. TFF Sağlık Kurulu'nun yayınladığı protokole zor diyenler var. Biz en az hasar göreceğimiz protokolü yayınladık. Bizim ana hedefimiz bunlara uymak. Ama bu sefer Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun bize yollacağı yeni protokolü yayınlayacağız. Buna uymak zorundalar''dedi. 
''Maçlar seyircisiz oynanacak''
Maçların seyircisiz oynatılacağını ifade eden Özdemir, ''Şuan için maçlar seyircisiz. Kalan 8 haftayı seyircisiz oynatmayı planlıyoruz. Belki bu kararı değiştirebiliriz. İlerleyen haftalarda bu belli olacak. Ülkemiz sağlık açısında güçlü bir ülke. Bizlerde maçların seyircili olmasından  yanayız. Ama şartlar şuanda seyircisiz oynatılmasından yana''şeklinde konuştu. 
''Elimizde 10 farklı senaryo var''
Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)Başkanı Nihat Özdemir, ellerinde 10 farklı senaryo olduklarını söyleyerek, ''Elimizde 10 farklı senaryo var, 'şimdilik' 12 Haziran'da başlayacağımızı söylüyoruz. Bundan sonraki yolumuza Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun kararlarıyla devam edeceğiz. Kendi başımıza karar almayacağız.''
''Virüsten dolayı kulüplerin geliri azalıyor''
Korona virüs nedeniyle kulüplerin gelirlerinin azaldığını ifade eden Başkan Özdemir, "Harcama limitleri konusunda çalışmalar devam ediyor. Virüsten dolayı kulüplerin geliri azalıyor. Reklam gelirleri yok, maçlar bundan sonra da seyircisiz oynanacak, sponsorlar azalıyor. Yeni harcama limitleri için Lisans Kurulumuz çalışıyor."
Emre Can BayramAnahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Korona virüse inat geçim savaşı!

Haberi Oku