MADENCİ FENERİ...

Cumhuriyetin kuruluşunun 10’uncu yılı kutlamaları kapsamında, Halkevi tarafından 8 Kasım günüde, “Uzun Mehmet Kömür Bayramı” günü ilan edildi. Sıra bayramın kutlanmasına gelmişti. 1932 yılında Cumhuriyetin kuruluşunun 10’uncu yılı adına (29 Ekim 1933) gerçekleştirilecek ilk kutlama için büyük bir hazırlık yapılmıştı. Uzun Mehmet’in adının verildiği bir bahçe/park hazırlanmış bahçenin ortasına kaidesiyle birlikte 6 metre ve 500 kilo pirinçten dökülen. Uzun Mehmet adına bir Madenci Feneri hazırlandı. Bu fener 29 Ekim 1933 günü Cumhuriyetin kuruluşunun 10’uncu yıl etkinleri kapsamında törenlerde kullanıldı. Daha sonra 8 Kasım 1933 günü hava yağmurlu olmasına karşın coşkun tezahüratlarla kömür günü kutlamalarına da başlanmıştı. Önce Belediye ve Parti Başkanları ile havzanın en genç maden mühendisi tarafından heyecanlı konuşmalar yapılmış sonra da Vali tarafından abidenin ve Uzun Mehmet’in isminin verildiği caddenin açılış merasimi yapılmıştı. Zonguldak ilk parkına ve ortasına konulan ilk abidesine kavuşmuş oldu.

Parkın açılış töreni görkemli oldu. Kutlamaya Halkevi bandosu, Halkevinin bütün mensupları, izciler, ortaokul öğrencileri, madenci kıyafetini giymiş olan Maden Meslek Mektebi öğrencileri, memurlar, şehirdeki kurumlardan temsilciler, madenciler, maden ameleleri ve halktan kalabalık bir grup katılmıştı. Şehirde tam bir bayram havası yaşanmaktaydı. Maden Mektebi öğrencisi ve amele bandosu Behçet Kemal’in madenci marşını söyleyerek şehri batan başa gezmişti.

Şehirde gündüz yapılan bu kutlamalar akşam da devam etmişti. Düzenlenen fener alayına kömür ameleleri de katılmıştı. Bundan başka sinema binasında verilen konferanslarda Nermi Bey kömür işlerinin teknik kısımlarını, Ahmet Naim Bey de Uzun Mehmet’i anlatmışlardı. Bu konferanslar bazı ocaklarda radyo aracılığıyla içişlere dinletilmişti. Ayrıca bayram nedeniyle Fransızların Santa Barbara Yortusunda yaptığı gibi kömür işçisine şeker dağıtılmıştı.

(BEÜ-Doç. Dr. Ahmet EFLOĞLU - Ar. Gör. Çağlar TAN)

**Zonguldak NostaljiAnahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Zonguldak'ın eski valilerinden Nevzat Ayaz...

Haberi Oku