MADENCİSİZ 1 MAYIS OLMAZ
MADENCİSİZ 1 MAYIS OLMAZ

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda bu yıl Çanakkale’ye gitme kararı alan Genel Maden İşçileri Sendikası’na TMMOB ve KESK’ten de tepki gelirken ülke genelinde etkinliklere katılmayacak olan Kamu-Sen açıklama yapmaktan çekindi.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun kararına uyarak Çanakkale’deki mitinge katılma kararı almıştı. Buna göre GMİS, mitinge katılmak isteyen yönetici ve üyelerini otobüslerle Çanakkale’ye götüreceğini belirtirken Zonguldak’ta yapılacak olan etkinliklerde rol olacak olan tertip komitesine görevli vermeyecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan TMMOB ve KESK bu konunun işçi kentinde yaşanmasının çok üzücü olduğunu belirterek kendilerinin 1 Mayıs’ı en coşkulu şekilde etkinlik yapacaklarını vurguladı.

TMMOB; ‘HER KOŞULDA KUTLANACAKTIR’

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ile birlikte hareket edeceklerini ilan eden Zonguldak Demokrasi Platformu, her koşulda, 1 Mayıs’ta, Zonguldak’ta olacağını açıkladı. Konuyla ilgili olarak Halkın Sesi’nin telefonla ulaştığı Dönem Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, “Biz emeğin başkentinde, hiçbir 1 Mayıs’ta, meydanı boş bırakmadık, bu yıl da bırakmayacağız. GMİS’in aldığı kararı anlamakta zorluk çeksek de saygıyla karşılıyoruz. Ancak Çanakkale’ye taşınacak insan sayısı bellidir. GMİS oraya katılamayacak durumda olan üyelerini mutlaka Zonguldak’taki kutlamalara yönlendirmelidir. Havzanın içinden geçtiği zor dönemde böyle bir dayanışmaya büyük bir ihtiyaç bulunmaktadır. Biz maden işçisi kardeşlerimizle tüm Zonguldak halkını sömürüye, yoksulluğa, faşizme karşı; emek, barış ve özgürlük için Madenci Anıtı Alanı’nda düzenleyeceğimiz mitinge davet ediyoruz” dedi.

KESK; ‘İSTERDİKKİ ARAMIZDA OLSUNLAR’

GMİS’in işçi kentinde kendilerini yalnız bırakmasından dolayı üzüntülü olduklarını ve tüm Zonguldak halkını alana beklediklerini söyleyen KESK Dönem Sözcüsü Onur Arslan ise açıklamasında, “GMİS’in isterdik ki aramızda olsaydı. Onların TÜRK- İŞ davet etmiş oraya gideceklerini söylemişler. Tertip komitesine 1 kişi istedik onu bile veremeyeceklerini söylediler. Bu bizi üzüntüye soktu. İsterdik ki en azından tertip komitesine 1 kişi verselerdi. Çünkü 1 Mayıs İşçi Bayramıdır ve işçinin alanda olmaması emeğin başkentinde üzüntü veriyor. Biz KESK olarak şube başkanları ve üyelerimize duyuru yapıp 1 Mayıs’ta alanlarda olmasını isteyeceğiz. Şöyle bir duyum daha aldık. Türkiye’de bazı illerde 1 Mayıs kutlanmayacak diye. Bunda şuan Zonguldak var mı bilmiyoruz. Biz yine alanı dolduracağız ve gereken özeni gösterip işçi bayramı işçiye yakışır bir şekilde ve her sene olduğu gibi olaysız bir şekilde tamamlamak için tertip komitesi olarak elimizden geleni yapacağız. Bu anlamda şimdiden 1 Mayıs’a katılacak işçi grupları ve her zaman davet ettiğimiz vatandaşlarımızın herhangi taşkınlık veya olay yapmamasını da istiyoruz. 1 Mayıs emeğin günüdür ve bu anlamda Zonguldak her gün emeğin en fazlasını vermektedir” ifadelerine yer verdi.

KAMU-SEN; “BİZ ÜLKE GENELİNDE KATILMAYACAĞIZ”

Ülke genelinde yaşanan terör olayları ve her gün şehitlerin geldiği bir dönemde bir bayram kutlamasının doğru olamamasından dolayı etkinliklere ülke genelinde katılmama kararı aldıklarını söyleyen Kamu-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu ise, “Katılmayacağımız bir etkinlik için yorum yapmamız doğru olmaz” dedi. (Umut ERSES)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

GÜÇLÜLERİN ADALETİ!

Haberi Oku