Memur-Sen açlık-yoksulluk rakamlarını açıkladı
Memur- Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar,

Aylık Yoksulluk ve Açlık Sınırı Araştırması ile ilgili yaptığı açıklamda, “Memurumuz yoksulluk, emeklimiz açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilmektedir” dedi.

Haziran ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2.485,8 TL, yoksulluk sınırının ise 7.082,7 TL olarak tespit edildiğini söyleyen Aşkar, “Haziran ayında Mayıs ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,04’lük bir artış gözlenirken; barınma madde fiyatlarında yüzde 0,68’lik bir artış oldu. Giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 2,11’lik bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 7,98 artışla çocuk ayakkabısında oldu. 

Haziran ayında Mayıs ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,86’lık bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 15,47 artışla PTT koli gönderme ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. 

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,83’lük bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,79 artışla pencere(pvc), yüzde 0,08 azalışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta madde fiyatlarında olduğu gözlendi.  

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,68’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Mayıs ayına göre değişimin yüzde 11,04 artışla çocuk kitapları, yüzde 8,61 artışla yurtiçi hafta sonu turları madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1 azalışla kablo özel yayın hizmetleri fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi. 

Haziran ayında Mayıs ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,99’luk bir artış olduğu belirlendi. Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 23,52 artışla şehirlerarası otobüs ücreti, yüzde 12,39 artışla uçak bileti ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Mayıs ayına göre yüzde 1,76 azalışla araba ile ilgili temizlik ve bakım ürünleri, yüzde 1,62 azalışla araçların tamir ve bakımına ödenen ücretler madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi. 

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 2,43’lük bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 7,65 artışla misafir kolonyası, yüzde 7,48 artışla makyaj malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Mayıs ayına göre yüzde 1,19 azalışla bebek bezi, yüzde 0,43 azalışla sabun madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Haziran ayında Mayıs ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,85’lik bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 3,53 artışla diş dolgu ücreti, yüzde 0,23 azalışla numaralı gözlük cam ve çerçevesi fiyatlarında olduğu tespit edildi.

Bu rakamlar göstermektedir ki memurumuz yoksulluk, emeklimiz açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilmektedir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
EĞİTİM 3 ay önce

hem yandaşlik yap hem de kenara çeki̇l i̇ti̇raz et..sen ve seni̇n gi̇bi̇leri̇n sorumluluğu çok bu pahalilikta..herşeye amenna..gelsi̇n koltuk gi̇tsi̇n kahya..

Misafir Avatar
HasZonguldak 3 ay önce

ulan ben açken beni temsil eden bu tombullar neden salam sosisle besleniyor.var bizde bir ibn..lik.kafayı değiştirmemiz sanırım:-)))))))))

Misafir Avatar
EĞİTİM 3 ay önce

körler sağirlar bi̇rbi̇ri̇ni̇ ağirlar.hem böyle söyle hem de bu durumun sorumlularinin kucağindan i̇nme..yandaaaşşş

Misafir Avatar
Abbas 3 ay önce

Vay be ...eleştiri yok zerzeniş yok boş laf

Misafir Avatar
Halk 3 ay önce

Eee başkan sonuç , emeklilerimizin bir bölümü açlık sınırı hatta Asgari ücretin altında maaş alıyor. Ne yapacağınızı söyler misin.

banner228

Saadet Partisi, Gaziler Gününü kutladı

Haberi Oku