Memurun temmuz zammı eridi

Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Köksal Tunçtürk, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Haziran ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Tabloya göre bir memurun, ortalama maaşının %66,66’sını yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığını belirten Tunçtürk, "Bütün bunlar göz önüne alındığında memurun temmuz zammı eridi. Vergi dilimine de giren memurun Ocak ayındaki maaşının aynısını bile alamayacaktır. Bütün bunlar toplu sözleşme masasında edinilmesi ve planlanması gereken durumlardır. Toplu sözleşme masalarında neler olduğu da herkes tarafından artık bilinmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir." dedi.

Tunçtürk'ün açıklaması şöyle:

"Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Haziran 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.668,94 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7.542,93 Lira olarak belirlendi.

 

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %2,00 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %2,04 oranında artmış ve 2.843,22 Lira olarak hesaplandı.

 

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Haziran ayında 2.822,98 Lira olarak tahmin edildi.

 

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Haziran 2020 verilerine göre günlük 58,667 Lira olduğu belirlendi.

 

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.760,01 Lira oldu. Haziran 2020 itibari ile ortalama 4.234,52 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,56’sını oluşturdu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.062,97 Lira olarak belirlenen kira gideri ise Haziran 2020 ortalama maaşının %25,10’una denk geldi.

 

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,66’sını yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

 

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,34’ü kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Haziran 2020 maaşından geriye yalnızca 1.411,79 TL kalmıştır.

 

Bütün bunlar göz önüne alındığında memurun temmuz zammı eridi. Vergi dilimine de giren memurun Ocak ayındaki maaşının aynısını bile alamayacaktır. Bütün bunlar toplu sözleşme masasında edinilmesi ve planlanması gereken durumlardır. Toplu sözleşme masalarında neler olduğu da herkes tarafından artık bilinmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir."

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
saglıkcılar 7 ay önce

ey saglıksen senın Allah belaı versın cocuklarından cıksın ınsAllah amın

banner228

DİKKAT!!! GELİYOR...

Haberi Oku