Meyve çalıştayı düzenlendi

Zonguldak'ta meyveciliğin Türkiye'deki durumu, meyve hastalığı ve zararlıları ile mücadele yöntemlerinin ele alındığı Meyvecilik Çalıştayı düzenlendi.

Bir otelin konferans salonunda yapılan çalıştaya, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Tarım Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Prof. Dr. S. Mehmet Şen, Prof. Dr. Faik Ekmel Tekintaş, Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Prof. Dr. Turan Karadeniz, Dr. Yılmaz Boz ve Prof. Dr. Koray Özrenk ve TSO Başkanları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Zonguldak sınırlarındaki tarım faaliyetleri hakkında şu bilgiyi verdi:

”İlimizde son yıllarda taş kömüründen başka bir geçim kaynağı aranmaya başlanmış tarım bu manada ciddi bir alternatif olmuştur, Bu amaçla tarım yapmak isteyen, yer ve proje talep eden çiftçi sayısında ciddi artışlar görülmüş. Gerek genel bütçe gerekse yerelde özel idare bütçesi ile ciddi yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımız adeta tarımdaki teşvikleri arttırmıştır. İlimizde yıllık çiftçilerimize 55 milyon lira hibe desteği verilmektedir. Bunun yanında sayın valimizin özel idaremizin destekleriyle gerek yem bitkisi gerek arıcılık, meyvecilik, hayvancılık noktasında ciddi teşvikler verilmektedir. Buradan katkılarından dolayı sayın valimize ve özel idaremize il genel meclisi üyelerimize teşekkür ediyorum. Yer bitkisi tohumu isteyip de alamayan hiçbir çiftçimiz yok. 20 bin dönüm civarında yer bitkisi ekimi gerçekleştirilmiştir. Fidan dağıtımı noktasında da Özel İdare'den yoğun bir fidan dağıtımı gerçekleştirilmiş, yine mandacılık projesi ile ilgili de ilimizde ıslah projesine dahil olmak üzere 210 adet manda dağıtılmıştır. İlimiz ıslah projesine dahil edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin çoğu yerinde Özel İdare'den bu kadar destek alan tarım yok. Yapılan çalışmalarla meyvecilik, seracılık, arıcılık, hayvancılık, çiftçilik konusunda ciddi mesafeler almış ekili tarım alanı ve ÇKS ye kayıtlı çiftçi sayımız artmış dolayısıyla tarımsal üretimde artışlar sağlanmıştır. Seracılık OSB gerek istihdam gerekse bölge çiftçilerimizin daha bilinçli üretim yapmasında büyük katkı sağlayacaktır. 560 dekar alanda Sera OSB kuruluş çalışmaları tamamlanmıştır. Yatırım programına da alındı. Bu da ilimizde tarıma ciddi manada mesafe aldıracaktır"

TOPRAK ÇOK YETERLİ DEĞİL

Kömür ve sanayiden sonra tarım sektörünün kentin gelir kapısı olduğunu hatırlatan Vali Erdoğan Bektaş ise, “Tarıma baktığınızda fındık üretimi, seralarla ortaya çıkan küçük parçalı üretimler, bir kısım hayvancılık, ufak bir beyaz et üretimiyle tabloyu tamamlayabiliyoruz. Tarıma baktığınızda toprak, güneş ve su lazım. Güneş ve su açısından Zonguldak'ı yeterli görebiliriz. Ancak toprak açısından çok yeterli ifade edemiyoruz. Özellikle Çaycuma bölgesinde bir miktar arazi yapısı biraz düzleşiyor faaliyete imkan veriyor, onun haricindeki arazilerimiz daha çok ormanla kaplı. Fırsat bulunan yerlerde de fındık üretimi yapılıyor. Ciddi bir gelir kaynağı olarak şehrimizin ekonomisinde yerini almış. Aslında mevcut toprak varlığımızın Türkiye'nin genel arazi toprak varlığı sorunlarından biz de payımızı alıyoruz. Elimizde olanları en iyi şekilde değerlendirip, vilayetimizin, insanımızın ve ülkemizin ekonomisine olabildiği kadar katkı sağlamak gibi bir çerçevede yol almaya çalışıyoruz. Bu çerçevede bugün işini bu kadar iyi bilen uzmanın iştirak ettiği bir meyvecilik kurultayının faydalı olacağına inanıyorum" ifadesini kullandı.

Çalıştayda Prof. Dr. S. Mehmet Şen, Prof. Dr. Faik Ekmel Tekintaş, Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Prof. Dr. Turan Karadeniz, Prof. Dr. Koray Özrenk ve Dr. Yılmaz Boz söz alarak tarım sektörü ve gıda üzerine çeşitli konularda görüşlerini açıkladı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Yol-İş Kastamonu Şube’den GMİS’e ziyaret

Haberi Oku