‘Millet et yiyemiyor, bu haberlerle hiç yiyemez'


‘Millet et yiyemiyor, bu haberlerle hiç yiyemez’

Zonguldak’ta 6 ay önce yaşanan ‘at eti’ iddiası, gündemi sarstı. Aylar önce yaşanan skandalın bugün patlak vermesi, fırsatçılık ve manipülasyon tehlikesini de beraberinde getirdi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı, konuyla ilgili Halkın Sesi’nin sorularını cevaplandırdı. Firmalara aralıksız denetimler yapıp numuneler alındığını belirten Çataklı, “Hepsi temiz çıktı. Sadece bir hazır yemek şirketinde, 6 ay önce bir numunede çıktı. Onunla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı. İnsanlar tedirgin edilmesin. Zaten millet et yiyemiyor, bir de at eti var diye hiç yiyemeyecek.” dedi.

Gıda denetimi konusunda çok hassas davrandıklarının altını çizen Çataklı, “2018’de 6200 işletmeyi denetledik. 575 numune aldık. 200 tane şikâyet konusu sonuçlandırdık. 6 aydan beri etlerde olumsuz bir sonuç çıkmadı. İl genelinde lokantalarda, restaurantlarda, marketlerde, kasaplarda ve benzeri yerlerde en ufak bir olumsuzluk çıkmadı. Buraları sürekli denetliyoruz. Firmalar bizi tanıyor. Bu konuda ne kadar tavizsiz olduğumuzu biliyorlar. Bize ricayla, telefonla iş yaptıramayacaklarını bildikleri için bizden çekiniyorlar. En küçük bir şikâyette işlem yapıyoruz. Vatandaşlar rahat olsun. Zaten millet et yiyemiyor, bir de böyle at eti iddiaları yüzünden hiç yiyemeyecek. Vatandaşın proteine de ihtiyacı var.” ifadesini kulandı.

ADLİ VE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILDI

Bu arada İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde İl Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen gıda denetimleri yoğun biçimde devam etmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı için şimdiye kadar 6200 işletme denetlenmiş, 575 numune alınmış, yaklaşık 200 şikâyet sonuçlandırılmıştır.

Nisan 2018 döneminde ilimizde hazır yemek hizmeti veren firmalardan alınan bir numunede Türk Gıda Kodeksine aykırı sonuç çıkması üzerine gerekli adli ve idari işlemler başlatılmıştır. Ayrıca ilgili Kurumlar bilgilendirilerek risk teşkil eden durumların önüne geçilmesi için önlemler alınmıştır. Yaşanan olumsuzluk ile ilgili İlimiz genelinde aynı hafta 48 numune daha alınmış ve bu numunelere ek olarak Müdürlüğümüz tarafından son 6 ay içerisinde et tür tayini analizleri için alınan numunelerin bütün sonuçlarının mevzuata uygun olduğu tespit edilmiştir. Halkımızın güvenilir gıdaya ulaşması için Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen denetimler hız kesmeden devam edecektir.” denildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
yusuf dal 9 ay önce

yorumllari neden yayinlamiyosun sendemi̇ taraflisin

Misafir Avatar
Yusuf DAL 9 ay önce

Sayın Müdür bey insanlar et yemez de, sizin yalanlarınızı mı yer. Şikayet dilekçeme yalan beyanla cevap verdiniz. Evrak elimde, Salih Erbay adlı vatandaşın kızı Ayşe Erbay Erdal Dal'ın kızı oluyorsa bu memlekette sizlerin sayesinde her şey yenilir yutulur. Saygılar.

banner243

banner228

Devleti babalarının çiftliği yaptılar

Haberi Oku