Sendikalı üyelere mobing mi uygulanıyor? KEK YÜZÜNDEN İŞİNDEN OLDU!

Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Eko Tekstil Fabrikasında Müdür ile sendika temsilcileri arasında yaşanan gerginlikler bir türlü son bulmuyor. Son olarak 13 yıldır fabrikada çalışan Sevim Akkoç, hiç bir gerekçe gösterilmeden tazminatsız işten atılırken, işyerindeki özel eşyalarını dahi almasına izin verilmedi.

Yaşanan süreci Halkın Sesi’ne değerlendiren tekstil fabrikası işçisi Sevim Akkoç, “ 13 yıl önce Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş yetkilileri bizlere gelerek sendikalı olmamızı istediler. Sendikacılar haklarımızın daha iyi olacağını, 4 maaş ikramiye, yakacak, yemek yardımları gibi bir çok vahdete  bulundular. 2016 Sendikalı olduk. Ve yetkili sendika olarak 2018’in sonunda sözleşme yapıldı. Bu süreçte ben sendika temsilcisi idim. Patron ile Sendika yöneticileri birlik olup haklarımızı vermediler. Bu süreçte ben de sendika ile ters düştüm ve Müdürün baskısıyla da istifa ettim. Bu defada işveren beni kullanarak işçi arkadaşlarımı tek tek sendikadan istifa ettirmeye başladım. Bana o süreçte, ‘Bu süreçte Cumhurbaşkanı gelse seni işten atamaz’ diyorlardı. Amirler-şefler tarafından hep takip ve gözlem altındaydım. Müdür beni kullandı. Müdür sürekli olarak çalışanlara mobing uygulayarak isten ayrılmaya yol açmaya, insanları bezdirmeye başladı. Sürekli olarak kural koyuyor. Mesai saatinde tuvalete gitmek, yanındaki konuşmak, su içmek dahi yasaktı.” dedi.

BANA KUMPAS KURDULAR

27 Haziran tarihinde çay molasına 5 dakika kala arkadaşlarının kendisine  kek ikram ettiğini ifade eden Akkoç, “Keki aldım diye bana tutanak tuttular ve tazminatsız olarak iş akdimi feshi ettiler. Müdür, Çalışanlara resmen eziyet ediyor. İşçilere hain diyor. Müdürü bunun ile de kalmayıp sendikadan işçilerin istifa etmesi için elinden geleni yapıyor. Gıcık aldığı personelin iş akitleri tazminatsız fesih ediyor. İşten çıkardıkları işçilere gidin mahkemede hakkınızı arayın diyor. Tekstil sektöründe son dönemde bu baskılar oldukça fazlalaşmış durumda.Bana yapılan haksızlık, diğer çalışan arkadaşlarımıza da yapıyorlar” diye konuştu.

Mesaisi için işe gittiğinde Sevim Akkoç’a kart bastırmasına izin verilmezken, Polis zoruyla fabrika alanından çıkarılırken, içeride ki özel eşyalarını almaya dahi izin verilmemesi de tepkilere neden oldu. (Cevdet AKGÜN)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
öncezonguldak 1 ay önce

Sendikadaki arkadaşlarımı tek tek istifa ettirdim.İşte can alıcı cümle bu.Şimdi sana üzülelim mi?

Misafir Avatar
Y.y 1 ay önce

????????????

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Neriman Tanem 1 ay önce

[15/7 15:49] Neriman: Birlik karşısın da hiçbir güç duramaz. Bu birlik ancak düzenli örgütlenme yani sendikalı olmakla başarılı olur. İşçilerin öncelikle birlik olması ve her ne olursa olsun sadece kendi menfaatlerini düşünerek hareket etmemesi gerekir. Bu arkadaş yanlız kalmış ve kendi hak ve çıkarlarını düşünerek hareket etmiş. Hiç bir sendika kendisine inanmış, güvenmiş kabul etmiş üyesini satmaz.
[15/7 15:49] Neriman: Ayrıca röportaj yapılan kişi arkadaşlarını satmış ve sendikasına ihanet etmiş olarak görünüyor. Ve kendisine gereken yapılmış. Yani işverene güvenerek sendikalı işçileri istifaya zorlamış. Daha ötesi olamaz. Hak yerini bulmuş

Misafir Avatar
Özhan Akkoç 1 ay önce

Helal olsun Size bende bir avukat olarak yanindayim sevin Hanim gerekeni yapmaya hazırız iletişime geçelim sizinle

banner228

2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı...

Haberi Oku