Sizi buraya sokmayacağız!
Taşocağı açmak için girişimlerde bulunan Demir Madencilik yine köylüye tosladı. Sazköyü’nden bu kez de Güdüllü Köyü’nden kovuldu.

Sizi buraya sokmayacağız!

 

Daha önce Filyos Sazköyü’ne taşocağı açma girişiminde bulunan Demir Madencilik, halkın tepkisini aşamayınca, şansını Güdüllü Köyü’nde denedi. Ancak burada yapılan ÇED Halk Bilgilendirme Toplantısı’nda çok daha büyük tepki ile karşılaştı.

 

Taşocağı açmak için Zonguldak’ın pek çok yerinde girişimde bulunan Demir Madencilik gittiği her yerde halkın tepkisi ile karşılaşıyor. Daha önce Filyos Sazköyü’nde ocak açmak isteyen şirkete halk büyük tepki göstermiş, ardından ilgili bakanlıkların onay vermemesi üzerine projeden vazgeçmek zorunda kalmıştı. Daha sonra rotasını Güdüllü Köyü’ne çeviren şirket, burası için ÇED Raporu hazırlattı. Önceki rapordaki Sazköyü ismi silinip Güdüllü Köyü yazılarak hazırlanan raporun “ÇED Halk Bilgilendirme Toplantısı” Güdüllü Köyü’nde yapıldı. Köy halkı bir kahvehanede yapılan toplantı öncesinde ve sonrasında şirket yetkililerine büyük tepki gösterdi. Özellikle kadınların son derece öfkeli olduğu gözlenirken sık sık “Sizi buraya sokmayacağız!”, “İş değil, sağlıklı çevrede yaşamak istiyoruz” haykırışları yükseldi.

 

GÜDÜLLÜ HALKINI ACİZ Mİ SANIYORSUNUZ

Zonguldak’tan kimi çevre gönüllülerinin de katıldığı toplantı saat 14.00’de başladı. Köylülerin yoğun tepkisi nedeniyle ÇED Raporu’nun tamamı okunamadı. Daha sonra köylülere söz verildi. Bir köylü, “Okunmaya çalışılan Demir Madencilik tarafından daha önce Filyos Sazköyü için hazırlanan ÇED Raporu’nun tıpkıbasımıdır. Raporu hazırlayan Yasin Doğan Şirketi, Sazköyü için bir başka yerden kopyalayıp yapıştırarak oluşturduğu rapordaki Sazköyü ismini değiştirip Güdüllü yazarak karşımıza çıkmıştır. Anlaşılan o ki, Demir Madencilik Sazköyü halkının tepkisini aşamayacağını görünce projesini buraya kaydırmıştır. Proje sahibi Demir Madencilik’le ÇED Raporu’nu hazırlayan Yasin Doğan şirketine soruyoruz. Güdüllü halkını hakkını arayamayacak, doğasını koruyamayacak, merasına, toprağına, ormanına sahip çıkmayacak kadar aciz mi sanıyorsunuz? Sizi buraya kesinlikle sokmayacağız” dedi.

 

ÇAYIRKÖYÜ MAĞARASININ HEMEN YANINDA

Yakınlarında halen faaliyette olan taşocağının zaten kendilerine büyük zarar verdiğini söyleyen köylüler tepkilerini, “Bu taşocağı bizi bezdirdi. Her dinamit atışında sanki yer sarsılıyor. Evlerimiz hep çatladı. Tarlalarımızı ekemez olduk. Küfelerle üzüm aldığımız bağdan bir sepet bile üzüm alamaz olduk. Orada üç, beş insana iş verdiler. Köle gibi çalışan işçilere asgari ücret bile çok görülüyor. Vakitli vakitsiz geçen koca koca kamyonlar hem yollarımızı bozdu, hem de tozu ve gürültüsü ile hayata bize zindan etti. Bu da yetmezmiş gibi şimdi bir ocak daha açılmak isteniyor. Ölürüz, yine bu ocağı açtırmayız.”  şeklinde dile getirdi. ÇED Halkın Katılım Toplantısı sırasında mevcut taşocağına çalışan ağır tonajlı onlarca kamyonun büyük bir gürültü ile geçmesi dikkat çekerken, projenin yapıldığı sahanın, içindeki zengin oluşumlar nedeniyle bir doğa harikası sayılan Çayırköyü Mağarası’nın hemen yanında olduğu öğrenildi.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Saadet Partisi alçak saldırıyı kınadı

Haberi Oku